facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

Obwód kaliningradzki inwestuje w transport promowy

09/08/2017 - 19:38
Projekt nowego terminala w porcie Pionierskij  Projekt nowego terminala w porcie Pionierskij Morstroytechnology

Rosja sfinansuje budowę trzech nowych promów, które będą kursować na trasie pomiędzy Bałtyjskiem a portem Ust-Ługa. Inwestycję potwierdził premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

 

Nowe promy mają być odpowiedzią na rosnące potrzeby transportowe obwodu kaliningradzkiego i zagwarantować stałe oraz efektywne połączenie tego regionu z Rosją. Finansowanie zaplanowano w budżecie na lata 2019-2020. Łączne nakłady na nowe statki mają wynieść 5,1 miliarda rubli (ponad 72 miliony euro). Informacje o planach budowy nowych promów pojawiały się już wcześniej – zgodnie ze spekulacjami miałyby to być promy zasilane paliwem LNG - ale teraz potwierdzono zabezpieczenie finansowania projektu.

 

„Dziękujemy przedstawicielom administracji państwowej za wspólną pracę, która została wykonana. To był bardzo trudny, ale owocny czas negocjacji oraz argumentów” - powiedział Anton Alichanow, który pełni obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego.

 

 

To jednak nie koniec inwestycji w tym regionie. Zgodnie z planami, w 2018 r. w obwodzie kaliningradzkim, w okręgu Pionierskij do użytku ma zostać oddany nowy terminal pasażerski. Jego specyfika ma mu pozwolić na rywalizację z portami w Kłajpedzie, Gdańsku i Gdyni.

 

Według zapowiedzi ministra finansów oraz przedstawicieli RZD (Koleje Rosyjskie) wkrótce powstać ma plan finansowy, który pozwoli na udostępnienie infrastruktury kolejowej w rejonie nowego terminala w obwodzie kaliningradzkim. Skorzystać mają na tym pasażerowie statków wycieczkowych, a także promów pasażerskich. Usprawniony zostałby też transport ładunków z/do portu.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Government of Kaliningrad