facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

Cracovia już gotowa. W czerwcu PŻB zacznie pływać ze Świnoujścia na Bornholm

16/04/2018 - 15:27
Polferries Polferries facebook.com/Polferries

Sukcesem zakończył się testowy rejs ze Świnoujścia do Rønne, obsługiwany przez Polferries. W sezonie wakacyjnym polski armator będzie zabierał pasażerów na Bornholm w każdy weekend.

 

Próbny, techniczny rejs odbył się w ostatnią sobotę, 14 kwietnia. Podróż przebiegła zgodnie z harmonogramem, a po dotarciu promu do portu Rønne – kurs obsługiwała jednostka Cracovia – udało się ustalić wszelkie kwestie techniczne, związane z kursowaniem promu na trasie Świnoujście-Rønne, a także ocenić, czy nabrzeże w duńskim porcie dopasowane jest do obsługi promu Cracovia.

 

Statek powrócił do Świnoujścia jeszcze w weekend. Do Rønne wróci ponownie za ponad dwa miesiące, kiedy zostanie zainaugurowany sezon letni. Pierwszy planowany rejs, już z pasażerami, ma się odbyć w sobotę, 30 czerwca, a ostatni 25 sierpnia.

 

Przeprawa pomiędzy Polską a duńską wyspą będzie trwała 5 godzin. Jak ujawnili przedstawiciele PŻB, Cracovia będzie wypływać ze Świnoujścia o 10:00, a do portu Rønne będzie zawijać o 15:00. Rejs powrotny będzie się rozpoczynał o 18:00, a przyjście do Świnoujścia będzie miało miejsce o 23:00.

 

Próbny rejs promu Cracovia nie umknął uwadze lokalnych mediów na Bornholmie. Przypomniano, że duńska wyspa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród polskich turystów. To dlatego polski przewoźnik zdecydował się na przywrócenie połączenia. Zadowolenia z powrotu rejsów nie kryją też przedstawiciele portu Rønne.

 

„To zawsze dobry znak, kiedy klienci powracają. Jako port cieszymy się na współpracę z Polferries i czekamy na powitanie ich na Bornholmie” - powiedział jeszcze przed próbnym rejsem Thomas Bendtsen, szef portu w Rønne.

 

 

W rejsie testowym udział wzięło 300 osób. Jak wyjaśnił Piotr Redmerski, prezes PŻB, cytowany przez lokalny portal na Bornholmie, byli to przede wszystkim przede wszystkim pracownicy oraz ich rodziny, którzy kilka godzin mogli spędzić na duńskiej wyspie.

 

Zbudowany w 2002 r. prom Cracovia, który będzie obsługiwał rejsy na Bornholm, ma 180 metrów długości, 24 metry szerokości, a na pokład może przyjąć 650 pasażerów. Jednostka dysponuje też linią ładunkową o długości 2196 metrów. Z pewnością będzie zwracała uwagę mieszkańców i turystów przebywających na wyspie Bornholm. Obok oryginalnego malowania, które zdobi dziób promu, trudno przejść obojętnie.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: PŻB, bornholm.nu, wszczecinie.pl