facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

Eurotunnel plc. to brytyjsko - francuskie prywatne konsorcjum, które wybudowało i zapewnia podwodne połączenie kolejowe pod kanałem La Manche łączące francuską miejscowość Calais z miastem Folkestone w Wielkiej Brytanii.

Eurotunnel jest szczytowym osiągnięciem nowoczesnej technologii: zbudowany z trzech osobnych tuneli (2 przewozowe i 1 awaryjny), które przebiegają 40 m pod dnem kanału La Manche, długość każdej nitki wynosi 50 km.

więcej o EuroTunnel

Jeśli przewozimy ładunek z okolic Lyonu do Turynu, ten tunel będzie dla strzałem w dziesiątkę. Łączy on francuskie Modane z włoską Bardonecchią, czyli krótko mówiąc – przebiega pod przełęczą Col du Frejus (Alpy Kotyjskie)

więcej o Frejus

Właśnie tędy prowadzi najkrótsza droga z Paryża do Rzymu. Tunel ten przebiega pomiędzy miejscowościami Chmonix (FR) i Courmayeur (IT), i z tego względu jest to główna trasa transportowa między Francją a Włochami – koncentruje się tu 80% przewozów.

więcej o Mont Blanc

Most Øresund jest najdłuższą budowlą łączącą dwa państwa na świecie. Jego całkowita długość wynosi 14km; obejmuje most, sztuczną wyspę oraz tunel. Pojazdy, przeprawiające się przez Øresund, poruszają się dwiema dwupasmowymi jezdniami. Do dyspozycji podróżujących pozostają również pociągi, kursujące na dwóch torach kolejowych. Droga biegnąca przez most wchodzi w skład trasy europejskiej E20.

więcej o Oresund

Ten most łączy dwie duńskie wyspy: Nyborg i Korsør. W 1998r. zastąpił przeprawę promową, która do tej pory była jedyną możliwością przedostania się z jednej wyspy na drugą. Prom płynął ok., 90min, natomiast pokonanie tego mostu o średniej długości 17km, zajmuje obecnie 10-15min.

więcej o Storeblet