facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

ROLA – Rolling Road – po polsku autostrada na kołach

Na pewno każdy słyszał o programie „Tiry na tory”. Niestety, jego realizacja jest bardzo trudna - transport pojazdów ciężarowych pociągami nadal nie jest zbyt popularny ani szeroko dostępny. System ROLA pozwala na połączenie transportu drogowego z kolejowym: w tym systemie kompletne zestawy ciężarówek (ciągnik z naczepą lub ciężarówka z przyczepą) mogą być transportowane przez określone odcinki trasy na pociągu kolejowym.


Pojazdy ciężarowe są ładowane na terminalach przeładunkowych na specjalne platformy kolejowe, a następnie przewożone koleją. Podczas podróży kierowcy ciężarówek mogą odpoczywać w specjalnych wagonach z leżankami i obsługą. System ten jest jednym z rodzajów systemów tzw. transportu kombinowanego czy też intermodalnego; niestety, istnieją w tym trybie pewne ograniczenia pod względem szerokości i wysokości pojazdów. W niestandardowych przypadkach nasi spedytorzy doradzą alternatywne rozwiązanie.

Najbardziej aktywnym regionem systemów ROLA są Alpy, gdzie przewiezienie pojazdu ciężarowego pociągiem jest najszybsze i najtańsze.

Za naszym pośrednictwem przewieźć można pojazdy w następujących relacjach:

FRIBURG - NOVARA & V.V.
BASEL - LUGANO & V.V.
AITON - ORBASSANO & V.V.
WORGL - TRENTO & V.V.
WORGL - BRENNER & V.V.
REGENSBURG - TRENTO & V.V

Zalety ROLA:

  • Mniejsze koszty paliwa: drogi w Alpach i innych górskich regionach są bardzo kręte i „paliwożerne”, pociąg pozwala poruszać się w linii prostej, skracając odległość do minimum
  • Mniejsze zużycie opon i innych części pojazdów
  • Oszczędność czasu pracy kierowcy, kierowca zaliczy ten czas do pauzy „pociąg” i wygodnie odpocznie w wagonie sypialnym
  • Pociągi poruszają się również wtedy gdy na drogach są zakazy ruchu, korki lub drogi są zaśnieżone
  • Nie obowiązują ograniczenia prędkości, takie jak w ruchu drogowym
  • Brak opłat za autostrady i mosty płatne
  • Mniejsze zanieczyszczanie środowiska przez spaliny, nawet o 93% mniej zanieczyszczeń niż w transporcie drogowym
  • Bezpieczeństwo – transport kolejowy jest jednym z najbardziej bezpiecznych rodzajów transportu