RAlpin to pochodzące ze Szwajcarii przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla transportu intermodalnego. Firma posiada bogatą ofertę przewozów kolejowych w systemie RoLa. W ramach tej odmiany transportu towarowego pojazdy ciężarowe (np. ciągniki siodłowe z naczepami lub przyczepami) transportowane są liniami kolejowymi za pomocą specjalnie przystosowanych do tego celu wagonów. Ten rodzaj transportu jest szczególnie popularny w północnej części Włoch, w Szwajcarii, Austrii i Niemczech. To właśnie te kraje stanowią główny obszar działalności firmy RAlpin. Rodzaj transportu oferowany przez szwajcarskiego przewoźnika stanowi szybką i wygodną alternatywę szczególnie tam, gdzie transport drogowy jest utrudniony albo niemożliwy, a także w krajach, w których regulacje sprawiają, że korzystanie z podobnych rozwiązań staje się koniecznością – tak jest zwłaszcza w Szwajcarii.

Firma RAlpin powstała w roku 2001 z inicjatywy trzech podmiotów – firm BLS Lötschbergbahn, Hupac i SBB Cargo. Te same firmy, działając w ramach konsorcjum, wygrały dwa lata wcześniej postępowanie koncesyjne na obsługę połączeń kolejowych w systemie RoLa. We wrześniu 2001 r. pierwsze pociągi obsługiwane przez RAlpin pojawiły się na torach.

RAlpin od samego początku był firmą skazaną na sukces. Stało się tak m.in. za sprawą obowiązujących w Szwajcarii przepisów, dotyczących pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zakazują one poruszania się takim pojazdom w w niedziele, święta oraz w godzinach nocnych – w ramach całej sieci dróg. Dodatkowo pojazdy ciężarowe są tam objęte opłatą (HVF), która zależna jest od przejechanych kilometrów. Oferta firmy RAlpin okazała się doskonałą alternatywą dla dróg krajowych, objętych w Szwajcarii rozmaitymi ograniczeniami i opłatami.

O sukcesie oferty zaproponowanej przez przewoźnika najlepiej świadczą liczby: w 2006 r. RAlpin przetransportował w ciągu roku 80 tysięcy pojazdów ciężarowych. To sprawiło, że konieczne było szybkie uruchomienie dodatkowych par pociągów. W 2013 r. liczba przewiezionych w ciągu roku pojazdów ciężarowych wyniosła już 109 tysięcy. Rok później firma znów świętowała – tym razem za sprawą milionowego pojazdu ciężarowego przewiezionego składem obsługiwanym przez RAlpin.

Obecnie nowoczesne pociągi przewoźnika obsługują dwie trasy. Pierwsza z nich wytyczona jest pomiędzy Bazyleą i Lugano w Szwajcarii. To 260-kilometrowy odcinek, który pociąg RoLa pokonuje w ciągu 5 godzin. Serwis na tej trasie oferowany jest pięć razy w tygodniu w każdym kierunku. Druga, dłuższa trasa wiedzie z Novary (Włochy) do Freiburga (Niemcy). Na tej linii pociąg pokonuje 414 kilometrów, a czas podróży wynosi 10 godzin. W tym wypadku operator oferuje w każdą stronę ok. 60 kursów tygodniowo.

 

Połączenie Z Połączenie DO Czas przeprawy
Basel Lugano 8:15h
Freiburg Novara 9:50h - 11:10h
Lugano Basel 7:00h
Novara Freiburg 10:15h - 11:15h
Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060