Polska Żegluga Bałtycka znana powszechnie jako POLFERRIES, jest największym polskim przewoźnikiem promowym. Armator istnieje na rynku od 31 stycznia 1976 roku, jako państwowe wielozakładowe przedsiębiorstwo morskie, które miało zajmować się przewozami pasażersko - turystycznymi na morzu, usługami hotelowo - gastronomicznymi, turystycznymi i rozrywkowymi, morską, przybrzeżną i śródlądową żeglugą towarową, przeładunkami w małych portach morskich w Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Łebie, obsługą agencyjną przedstawionych powyżej zadań, a także działalnością budowlaną i remontową. Stosownie do różnorodności zakresu prac, utworzono wowczas w przedsiębiorstwie zakłady produkcyjne i usługowe.

Na początku lat osiemdziesiątych POLFERRIES przechodzi ostry kryzys. Powodują go m.in. nienajlepszy stan techniczny floty, portów i baz promowych, brak wyposażenia powstającego przedsiębiorstwa w odpowiednie środki finansowe, kryzys gospodarczy i polityczny w kraju oraz restrykcje ekonomiczne państw zachodnich (po wprowadzeniu stanu wojennego). Wraz z zakazem wyjazdu obywateli polskich za granicę następuje całkowite załamanie się przewozów pasażerskich i ładunków.

Szczytowy okres rozwoju linii promowych ma miejsce w 1989 r., kiedy POLFERRIES eksploatuje następujące linie: Świnoujście - Ystad, Świnoujście - Kopenhaga, Gdańsk - Nynäshamn, Gdańsk - Helsinki, Świnoujście - Travemunde, Travemunde - Gdańsk - Ryga, Travemunde - Ronne oraz Helsinki - Visby.

POLFERRIES obecnie oferuje polaczenia promowe z Polski do Szwecji: Gdańsk - Nynäshamn i Świnoujście - Ystad, do Danii: Świnoujście - Ystad - Kopenhaga oraz sezonowo z Niemiec na Bornholm: Sassnitz - Ronne. Odcinek Ystad - Kopenhaga odbywa się na lądzie. Pasażerowie piesi przewożeni są autobusem z portu do stolicy Dani, a dla osób podróżujących autem przejazd przez most Öresund wliczony jest w cenę biletu promowego. Polska Żegluga Bałtycka - POLFERRIES zarządza terminalem promowym w Gdańsku.

Najbardziej popularne połączenie wśród turystów to sezonowe rejsy na duńską wyspę Bornholm, ale promy POLFERRIES kursują także cały rok do Ystad i Nynashamn w Szwecji, a także przez Ystad do Kopenhagi.

Nowoczesne jednostki POLFERRIES oferują bezpieczną i wygodną żeglugę, tradycyjną dobrą kuchnię, możliwość dokonania atrakcyjnych zakupów, a to wszystko przy wspaniałej atmosferze stworzonej przez profesjonalną i kompetentną obsługę. Na pokładach jest wiele atrakcji, które umilają turystom wielogodzinne rejsy: bary, restauracje, kasyno, kino, automaty do gry, sklep, dyskoteka, wygodne kabiny i inne.


Obecnie Polska Żegluga Bałtycka SA w Kołobrzegu, polski operator promowy, występujący pod marką POLFERRIES, eksploatuje trzy promy.


POLFERRIES w skrócie:

 • rok założenia: 1976
 • liczba promów w zarządzie: 5
  • m/f Mazovia
  • m/v Baltivia
  • m/f Wawel
  • m/f Nova Star
  • m/f Cracovia
 • 3 linie: Gdańsk – Nynashamn, Świnoujście - Ystad, a w połączeniu z przeprawa przez most Oresund połączenie Świnoujście – Kopenhaga przez Ystad,
Połączenie Z Połączenie DO Czas przeprawy
Gdańsk Nynashamn 18:00h
Kopenhaga Świnoujście Połączenie pakietowe: przejazd mostem Oresund oraz przeprawa promem Ystad-Świnoujście.
Nynashamn Gdańsk 18:00h
Świnoujście Ystad 6:30h - 7:45h
Świnoujście Kopenhaga Połączenie pakietowe: przeprawa promem Świnoujście-Ystad oraz przejazd mostem Oresund.
Ystad Świnoujście 6:00h - 8:00h

Artykuły powiązane

Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060