Caledonian MacBrayne to jeden z najstarszych na świecie operatorów promowych i jeden z najważniejszych armatorów działających w Szkocji. Promy tego przewoźnika każdego dnia obsługują tysiące pasażerów podróżujących pomiędzy Szkocją oraz wyspami położonymi w archipelagu Hebrydów.

Historia przedsiębiorstwa sięga 1851 r. Początkowo była to prywatna firma, która w ramach firmy David Hutcheson & Co oferowała połączenia parowcami do Hebrydów Zewnętrznych i Wewnętrznych. Bardzo szybko stała się jednym z najważniejszych operatorów oferujących przewozy pasażerskie i towarowe w tym regionie. W 1878 r. firma przeszła w ręce Davida MacBrayne'a. Przez lata zmieniała się struktura własnościowa przedsiębiorstwa, którego udziały dziś w całości należą do państwa.

Od 2006 r. firma jest częścią koncernu David MacBrayne Limited (należą też do niej Argyll Ferries oraz Solent Gateway). W tym samym roku zmieniła się też jej nazwa. Oficjalnie jest to dziś CalMac Ferries, ale połączenia promowe wciąż realizowane są pod marką Caledonian MacBrayne.

Liczby stojące za serwisem promowym, obsługiwanym przez statki w barwach Caledonian MacBrayne, są imponujące. To dziś aż 33 promy, które pływają na 50 różnych trasach i każdego roku wykonują 158 tysięcy rejsów. Rocznie na pokładach tych statków podróżuje 5,2 miliona pasażerów, 1,4 miliona pojazdów osobowych oraz 79 tysięcy pojazdów ciężarowych. Armator zatrudnia ok. 1700 pracowników.

Firma stale rozwija flotę (promy należą formalnie do wydzielonej z przedsiębiorstwa spółki CMAL - Caledonian Maritime Assets), wzbogacając ją o nowe jednostki, a także modernizując starsze statki. Flagowym promem obsługującym połączenia w malowaniu Caledonian MacBrayne jest zbudowany w 2014 r. statek Loch Seaforth. Wśród innych ważnych jednostek pływających dla armatora, znajdują się m.in. zbudowany w Gdańsku statek Finlaggan, a także: Isle of Lewis, Clansman oraz Hebrides.

Najważniejsze połączenia obsługiwane przez przewoźnika to:

Ullapool-Stornoway

Ardrossan–Brodick

Largs–Cumbrae

Oban–Craignure

Colintraive–Rhubodach

Połączenie Z Połączenie DO Czas przeprawy
Stornway Ullapool 2:30h
Ullapool Stornway 2:30h

Artykuły powiązane

Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060