×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 790.
20.11.2013

Decyzja Komisji Europejskiej - czy to koniec dla francuskiego armatora?

Sensacyjna decyzja Komisji Europejskiej: nie 220 mln Euro, tylko 440 mln. powinien zwrócić francuski armator SNCM. Decyzja ta może oznaczać koniec dla jednego z najstarszych i największych armatorów obsługujących połączenia promowe na Corsicę.

Komisja Europejska postanowiła w dwóch tematach:

1. Skierować wniosek do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Francji z powodu odmowy zwrotu 220 mln nieuzasadnionych subsydiów, które miał zwrócić SNCM w terminie 4 miesięcy, ale tego nie uczynił.

2. Kolejne 220 mln euro dotacji armator powinien zwrócić państwu francuskiemu. Ta kwota należy do podatników, decyzja o pomocy państwa pierwotnie była zaakceptowana przez Brukselę, ale następnie została anulowana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Poniżej są podane kwoty które zostały wydane na różne cele przez SNCM:

2003 r.: € 15,81 m na restrukturyzację

2003 r.: 158 mln € na dokapitalizowanie firmy

2003 r.: € 38,5 mln na środki socjalne

2006 r.: € 8.75m ponownie na dokapitalizowanie firmy

Komisja Europejska zwraca uwagę o nieuczciwej konkurencji, w tym przypadku wobec Corsici Ferries - prywatnego przedsiębiorstwa, obsługującego połączenia na wyspę Korsykę.

Wyrok ten pojawia się w niekorzystnym momencie, gdy jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu SNCM planował rozpoczęcie dużych inwestycji i był gotów z decyzją na zlecenie czterech nowoczesnych promów. Niestety decyzja Komisji Europejskiej może być w tym przypadku gilotyna dla tej firmy promowej.

PromySKat


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060