Stornoway Port Authority
Stornoway Port Authority
30.05.2017

Gigantyczne inwestycje w porcie Stornoway

Port Stornoway ogłosił swoją strategię rozwoju na najbliższe dwadzieścia lat. W tym czasie port ma przejść olbrzymią rozbudowę, a nakłady na inwestycje mają wynieść 50 milionów funtów.

 

Port Stornoway znajduje się na szkockiej wyspie Lewis na Hebrydach Zewnętrznych. Kursują stąd promy do Ullapool w zachodniej Szkocji. Obsługiwana przez CalMac Ferries linia jest strategiczna z punktu widzenia funkcjonowania wyspy, jej mieszkańców oraz przybyszów kierujących się w jej stronę. CalMac Ferries pływa tam swoim największym promem – jednostką Loch Seaforth. Rozbudowa infrastruktury portowej jest kluczowa dla tego regionu. W przedstawionej właśnie wizji rozwoju zdradzono, co zmieni się w ciągu najbliższych 20 lat.

 

Inwestycje w port mają w znaczący sposób wpłynąć na poprawę sytuacji ekonomicznej miasta. Wśród inwestycji infrastrukturalnych, które pochłonąć mają 50 milionów funtów, przewiduje się m.in. budowę nowego pirsu dla promów, nowego nabrzeża dla statków wycieczkowych czy bazy przemysłowej dla paliw konwencjonalnych, ekologicznych, a także odnawialnych. Ma także powstać nowa przystań jachtowa.

 

 

„Wchodzimy w ekscytujący okres dla władz portu, gdy projekty realizowane w ramach planu generalnego mogą mieć efekt transformacyjny dla ekonomii portu oraz całej wyspy” - powiedział Alex MacLeod, szef portu w Stornoway.

 

Port Stornoway obchodził w 2015 r. 150. rocznicę istnienia. Każdego roku korzysta z niego ok. 220 tysięcy pasażerów i przewija się przez niego ok. 70 tysięcy pojazdów osobowych.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: The Press and Journal, Stornoway Port Authority


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060