Ostatni rejs promu Stena Voyager
13.05.2013

Ostatni rejs promu Stena Voyager

Rewolucyjny prom HSS Stena Voyager odbył swoją ostatnią podróż. Jego utrzymanie stało się zbyt drogie przy obecnych cenach paliwa. Statek został sprzedany na złom i będzie odholowany do Landskrony (Szwecja), gdzie zostanie rozebrany i przeznaczony do recyklingu.

Stena Voyager operował pod banderą StenyLine na trasie Belfast – Stranraer w latach 1996 – 2011. Był unikalny wśród statków klasy HSS (High Speed Ship); przewiózł pasażerów i ich samochody między Północną Irlandią a Szkocją ponad 45 tys. razy.

Wprowadzenie serii promów HSS zrewolucjonizowało oblicze branży promowej. Z maksymalną prędkością 40 węzłów i możliwością pomieszczenia 375 pojazdów, Stena Voyager i pozostałe statki tego typu stały się hitem w ofercie armatora.

Michael McGrath, Dyrektor Operacyjny StenyLine, powiedział: „Niestety, rosnące koszty utrzymania promu stały się zbyt wysokie. Kiedy Voyager został wprowadzony do użytku, baryłka ropy kosztowała około 20$; teraz jej cena wynosi ok. 110$. Biorąc pod uwagę statek, który ma tak wysokie zużycie paliwa jak Stena Voyager, jest to po prostu nierentowne.”

Stena Voyager zostanie przetransportowany do stoczni Öresundsvarvet w szwedzkiej Landskronie. „Wszystkie jego części będą poddane recyklingowi, na tyle na ile to możliwe” – potwierdził armator.

Staffan Persson, Dyrektor Zarządzający Stena Recycling, stwierdził: „Recykling dużych ilości aluminium, który przeważa w budowie statku Stena Voyager, pozwoli uniknąć emisji ok. 150 ton dwutlenku węgla. Metal natomiast będzie mógł zostać przetopiony i użyty w produkcji części samochodowych lub mebli.”

M.S. PROMYSKAT


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060