DFDS
DFDS
21.03.2016

Ćwiczenia na pokładzie promu Optima Seaways

Od kilku tygodni w porcie w Kłajpedzie panuje wzmożony ruch. To właśnie ten litewski port oraz należący do DFDS statek Optima Seaways, który obecnie pływa na trasie Kłajpeda-Karlshamn, stały się miejscem ćwiczeń wojska oraz antyterrorystów.

 

11 marca, w ramach realizowanego podczas ćwiczeń scenariusza, na pokładzie promu Optima Seaways, gdzie znajdowało się 50 pasażerów oraz 30 członków załogi, doszło do rozpylenia nieznanej substancji, której woń przypominała aromat musztardy. Połowa pasażerów zaczęła narzekać na złe samopoczucie. W związku z nagłą sytuacją i nie najlepszymi warunkami pogodowymi, zmierzający do Karlshamn statek, po konsultacjach ze szwedzkimi służbami, został zawrócony do Kłajpedy. Zaalarmowane władze litewskiego portu natychmiast przystąpiły do procedury przyjęcia statku. Powiadomione zostały również odpowiednie służby ratownicze. Gdy statek zbliżał się do Kłajpedy, teren samego portu został ewakuowany. Gdy zakończyło się cumowanie jednostki, przystąpiono także do jej ewakuacji. W ramach działań przećwiczono m.in. sytuację, w której jeden z pasażerów wypada za burtę, a następnie jest przejmowany przez ratowników.

 

Następnym etapem ćwiczeń było udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz neutralizacja szkodliwej substancji, która znajdowała się na pokładzie statku.

 

W rolę pasażerów podczas trwania akcji wcieli się wojskowi. Generał Vilmantas Tamošaitis podziękował wszystkim podmiotom, szczególnie reprezentującym środowiska biznesowe, za to, że zaangażowały się w akcję. Zadowolenia z przebiegu ćwiczeń nie krył również Egidijus Kuzmarskis, który koordynował akcję. „Praktyka pokazała, że port w Kłajpedzie, we współpracy z innymi agencjami, jest w stanie kontrolować takie sytuacje” - powiedział.

 

 

13 marca przećwiczona została inna sytuacja, w czasie której prom Optima Seaways staje się celem ataku terrorystów. Oddziały antyterrorystów wylądował na statku helikopterem i rozbroił terrorystów. Całą akcję obserwowała z łodzi prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite.

 

„Po udziale w tych ćwiczeniach Optima Seaways jest prawdopodobnie teraz najlepiej przygotowaną jednostką na takie niespodziewane sytuacje” - powiedział Arimantas Þukas, który zajmuje się związanym z bezpieczeństwem audytem.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: DFDS, ve.lt

 


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060