Koncepcja promu zasilanego wodorem przygotowana przez Fiskerstrand
Koncepcja promu zasilanego wodorem przygotowana przez Fiskerstrand Fiskerstrand
18.04.2017

Rewolucja na norweskich wodach. Pierwszy prom napędzany wodorem już za trzy lata

Przewoźnicy testują różne warianty, jeśli chodzi o ekologiczny i ekonomiczny transport promowy. Jednym z rozwiązań, które w ciągu najbliższych lat poddane zostanie ocenie, będzie prom zasilany wodorem.

 

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to już w 2021 r. Norwegia będzie miała do dyspozycji prom zasilany wodorem. Rok wcześniej zakończyć ma się jego budowa. Oprócz wodorowych ogniw paliwowych zostanie on wyposażony w baterie elektryczne, które będą działać wspomagająco w razie potrzeby. Będzie on obsługiwał połączenie Hjelmeland-Nesvik-Skipavik w okręgu Rogaland.

 

Statens Vegvesen, działający w Norwegii organ zajmujący się administracją dróg publicznych, już teraz przygotowuje się do rozpisania konkursu, którego przedmiotem będą prace związane z rozwojem supernowoczesnej i ekologicznej jednostki. Jak twierdzą osoby, które zaangażowane są w projekt związany z wdrożeniem w Norwegii takiej nowatorskiej jednostki, w tej chwili na drodze stoi kilka przeszkód, związanych z wykorzystaniem wodoru jako paliwa, ale – jak podkreślono – nie są to przeszkody nie do przeskoczenia.

 

Tamtejsi urzędnicy wierzą, że Norwegia znów stanie się liderem w promowaniu technologii, która ma szansę zrewolucjonizować branżę promową - tak jak to wcześniej było z promami LNG (zbudowany w 2000 r. prom Glutra, nad którym prace rozpoczęły się w połowie lat 90.) i tak jak teraz dzieje się z promami elektrycznymi (m.in. prom Ampere). Norwegia zamierza pozostać wierna tej strategii i wierzy, że wytyczy teraz kolejny szlak, tym razem związany z promocją napędu wodorowego.

 

Jeszcze jesienią tego roku lokalni urzędnicy chcą zaprosić do rozmów przedstawicieli wybranych firm promowych, które spełnią określone przez urzędników kryteria. W maju 2018 r. uczestnicy wcześniejszych rozmów zostaną zaproszeni do złożenia swoich ofert. Jesienią 2018 r. ma zostać wyłoniony przewoźnik, który będzie obsługiwał połączenie promem wodorowym.

 

 

Zgodnie z zaprezentowanym zarysem, wymogiem stawianym operatorowi, który otrzyma kontrakt na obsługę połączenia Hjelmeland-Nesvik-Skipavik, będzie to, by linia ta była obsługiwana przez jeden prom elektryczny oraz jeden, który przynajmniej w połowie będzie zasilany wodorem.

 

Budowa takiej jednostki ma się zakończyć w 2020 r. Czekać ją będą wówczas próby. W 2021 r. pierwszy na świecie duży prom pasażersko-samochodowy zasilany wodorem ma zacząć obsługiwać regularne połączenie.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: tu.no


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060