Na zdjęciu jeden z najnowszych promów we flocie kanadyjskiego operatora, zbudowany w Gdańsku Salish Eagle.
Na zdjęciu jeden z najnowszych promów we flocie kanadyjskiego operatora, zbudowany w Gdańsku Salish Eagle. BC Ferries
09.10.2018

BC Ferries szykuje się do zamówienia nowych promów

Firma BC Ferries już wkrótce złoży zamówienie na nowe promy. Jak poinformował armator, będzie to przynajmniej pięć dużych jednostek.

 

Kolejna inwestycja jednego z największych armatorów promowych na świecie jest już właściwie przesądzona. W tej chwili kanadyjski przewoźnik przygotowuje się do dopięcia ostatnich szczegółów. Wiadomo także, że operatorowi zależy na tym, by budowy nowych statków podjęły się zakłady w Kanadzie. Specyfika nowych promów uwzględnić będzie najnowsze trendy panujące w budownictwie statków.

 

„Te jednostki będą cichsze i będą odciskać mniejsze piętno na środowisku niż jakikolwiek statek, który do tej pory zbudowaliśmy” - zapowiedział Mark Wilson z BC Ferries. „Wybudujemy statki, które będą żyły w harmonii z naszą planetą, ale równocześnie dostarczą odpowiednią prędkość, pojemność oraz elastyczność, jakiej podróżnicy z rejonu wybrzeża oczekują”.

 

Wybudowane w ramach planowanego zamówienia nowe promy mają wejść do eksploatacji ok. 2023 r. Armator chce zastąpić nimi najbardziej wysłużone jednostki, wchodzące dziś w skład floty BC Ferries, w tym promy: Queen of Alberni, Queen of New Westminster, Queen of Cowichan i Queen of Coquitlam.

 

 

Choć armator najchętniej widziałby wśród wykonawców zamówienia kanadyjskie zakłady, to w procesie związanym z wyłonieniem firmy, która zbuduje statki, uwzględnione zostaną, poza lokalnymi i krajowymi stoczniami, także firmy międzynarodowe oraz konsorcja. Lokalne stocznie już wyraziły obawy, że konkurując z cenami oferowanymi przez międzynarodowe zakłady, pozostaną bez szans.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa na budowę nowych promów zostanie podpisana z wybranym wykonawcą już w przyszłym roku.

 

BC Ferries to jeden z największych przewoźników promowych na świecie. Stanowi on jedno z ważnych ogniw systemu transportowego w Kanadzie. Firma dysponuje flotą 35 statków i obsługuje 25 różnych połączeń promowych.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: BC Ferries, North Delta Reporter


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060