Gothenburg Port Authority
Gothenburg Port Authority
19.08.2019

Automatyczna kontrola trzeźwości w porcie w Göteborgu

W porcie w Göteborgu pojawiło się niecodzienne urządzenie. Zainstalowano tam system automatycznej kontroli trzeźwości. Rozwiązanie ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Sporych rozmiarów biało-niebieska maszyna pojawiła w strefie dla przybywających do Göteborga i zintegrowana jest ze szlabanem. Zautomatyzowane kontrole będą dokonywane wyrywkowo i dotyczyć będą zarówno kierowców pojazdów ciężarowych, jak i osobowych. W przypadku, gdy któryś z kierowców nie zaliczy testu, szlaban pozostanie opuszczony, a na miejsce zostanie wezwana policja.

 

Zgoda na montaż systemu zapadła we wrześniu 2017 r. Jest to część wspieranej przez rząd strategii „Vision Zero”, której celem jest dalsza redukcja liczby rannych oraz ofiar śmiertelnych na drogach. Zgodnie z danymi administracji państwowej, obecnie ponad 30 procent wypadków śmiertelnych na szwedzkich drogach ma związek ze spożyciem alkoholu lub narkotyków.

 

Szwecja należy też do krajów, gdzie obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Kupuje się go głównie w specjalnych sklepach kontrolowanych przez rząd. Także maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi należy do najniższych w Europie i wynosi 0,2 promila (podobnie jak w Polsce, Norwegii i Estonii; bardziej restrykcyjne są tylko Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia).

 

Göteborg posiada połączenia promowe m.in. z Frederikshavn, Kilonią i Immingham.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Euronews


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060