facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

Rolls-Royce dostarczy silniki dla nowych promów tureckiego operatora

13/08/2014 - 09:32
kentyasam.com kentyasam.com

Koncern Rolls-Royce Power Systems podpisał umowę, na podstawie której dostarczy silniki do nowych promów, które będą obsługiwać połączenia w obszarze metropolitalnym Izmiru w Turcji.

W tureckiej stoczni Ceksan powstają właśnie trzy promy, które pływać będą po Zatoce Izmirskiej. Każdy ze statków będzie służył do przewozu pasażerów oraz pojazdów. Nowe jednostki będą kursować pomiędzy dzielnicami Izmiru oraz obszarami, które znajdują się w strefie metropolitalnej miasta. Połączenia te obsługiwane są dla Izmir Büyükşehir Belediyesi przez firmę Izdeniz.

Nowe promy będą dwukierunkowe. Każdy z nich będzie zasilany przez dwie jednostki napędowe MTU 16V 4000 M54. Będą to silniki typu diesiel o mocy 1685 kilowatów. MTU należy do czołowych producentów silników spalinowych na świecie. Właścicielem firmy jest brytyjski Rolls-Royce, który zarządza nią przez spółkę zależną Rolls-Royce Power Systems.

Dzięki mocy generowanej przez tylko jeden z silników promy będą w stanie rozwinąć prędkość 14 węzłów. Jeden z nich będzie zainstalowany w obszarze dziobowym jednostki, a drugi w części rufowej. Dzięki przyjętym w promach dwukierunkowych rozwiązaniom nie ma problemów ze zmianą kierunku po załadowaniu i rozładowaniu promu.

Zarówno dla stoczni Ceksan, jak i operatora będą to pierwsze doświadczenia z silnikami MTU. Zgodnie z zawartą umową, pierwsze dwa silniki zostaną dostarczone do Turcji w listopadzie br., a pozostałe cztery w 2015 r. Nowe statki wejdą do służby w 2015 albo 2016 r.

 

PromySkat

 

Źródło: Ceksan, Rolls-Royce