Stena Line
Stena Line
31.01.2022

Przegląd promowy 5/2022, a w nim m.in. niszczycielskie orkany sparaliżowały komunikację promową

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o trudnych warunkach pogodowych na Bałtyku. Miały one poważny wpływ na komunikację promową.

 

Wietrzna pogoda. Nie obyło się bez anulacji rejsów

Ostatni weekend upłynął pod znakiem zmiennej pogody i dających się we znaki huraganowych wiatrów. Sytuacja ta nie pozostała bez wpływu na komunikację promową. Ze względów bezpieczeństwa, odwoływano promy pływające z Polski do Szwecji i w przeciwnym kierunku. Stena Line odwołała w sumie sześć rejsów – zarówno z Gdyni, jak i z Karlskrony. Na podobny ruch zdecydowała się też Polska Żegluga Bałtycka – skasowano część rejsów, w tym również te poniedziałkowe (31 stycznia). Anulacje objęły kursy na obu trasach obsługiwanych przez PŻB w barwach Polferries - Gdańsk-Nynäshamn oraz Świnoujście-Ystad. Podobnie było w wielu miejscach Europy. Rejsy odwoływane były np. w Danii. Nie działała także komunikacja promowa na Gotlandię. Ze względu na warunki zamknięty został łączący Danię i Szwecję most nad Sundem.

 

Molslinjen przygotowuje się na letni sezon

Popularny duński armator z optymizmem spogląda w przyszłość. Molslinjen zapowiedział, że podczas tegorocznego sezonu letniego kolejny raz zwiększy liczbę przepraw na Djursland – półwysep na Jutlandii, będący popularnym celem wakacyjnych wojaży. W efekcie z Ebeltoft - położonego na półwyspie portu - odbędą się 294 odejścia (w ubiegłym roku było ich 270). "Duńczycy na nowo odkryli, jak cudownie jest spędzać wakacje w Danii. Jest jasne, że turyści podróżujący z Zelandii chcą korzystać z tego połączenia" – powiedział Jesper Skovgaard z Molslinjen. "To dlatego koncentrujemy się, by oferować rejsy każdego dnia podczas wakacji". Dodatkowe rejsy przez Kattegat obsługiwane będą przez promy dużych prędkości. Odbywać się będą one od 26. do 31. tygodnia włącznie.

 

Tak będą nazywać się nowe promy dla P&O Ferries

Niedawno informowaliśmy o zwodowaniu w Chinach pierwszego z dwóch nowych promów dla P&O Ferries. W czasie, gdy prace wykończeniowe trwają na nim w najlepsze, a druga z jednostek nabiera kształtów w zakładach Guangzhou, poznaliśmy nazwy obu nowych statków. Nowoczesne ro-paxy, które w przyszłym roku rozpoczną obsługiwanie pasażerów oraz klientów frachtowych, otrzymają imiona: P&O Pioneer oraz P&O Liberte, choć należy podkreślić, że na razie nie są to informacje oficjalne. P&O Pioneer zostanie dostarczony do brytyjskiego armatora jako pierwszy, prawdopodobnie w okolicach września br. Nowe nazwy wskazują na odejście przewoźnika od dotychczasowej praktyki w nadawaniu imion. Firma przyzwyczaiła wszystkich do stosowania nazw dwuczłonowych, które nawiązywały do nazw geograficznych. Do tej pory mieliśmy np. Spirit of France, Spirit of Britain (Duch Francji, Duch Brytanii), a także Pride of Canterbury czy Pride of Kent (Duma Canterbury, Duma Kent). Każdy z nowych statków, zarówno P&O Pioneer, jak i P&O Liberte, przyjmie na pokład 1500 pasażerów i będzie dysponował linią ładunkową o długości 2800 metrów dla pojazdów ciężarowych. Zastosowanie napędu hybrydowego ma natomiast wpłynąć na ograniczenie zużycia paliwa przez statki aż o 40 proc.

 

Grimaldi Lines wyczarterowało dwa swoje promy

Włoski potentat branży promowej, grupa Grimaldi, wyczarterował dwa promy do Grandi Navi Veloci. Statki Forza i Tenacia zasilą flotę GNV w ramach nowego kontraktu już na początku lutego. Warto nadmienić, że Forza i Tenacia nie będą nowością we flocie GNV. Firma już wcześniej czarterowała te ro-paxy, ale za pośrednictwem firmy Trasmediterranea. Teraz wszystko odbywać się będzie bez pośredników. Jednostki będą wyczarterowane bez załóg, a umowa będzie obowiązywała przez 5 lat na zmienionych warunkach. Na razie nie przewidziano opcji przedłużenia tego kontraktu. Każdy ze wspomnianych statków ma 2 tys. metrów długości pasa ładunkowego i może przyjąć na pokład tysiąc pasażerów. Do tej pory statki obsługiwały połączenia pomiędzy Sycylią a Włochami kontynentalnymi oraz pomiędzy Hiszpanią a Balearami.

 

Europejska stocznia z zamówieniem na nawet pięć nowych promów

Holenderska grupa Damen podpisała umowę na budowę czterech nowych promów dla Penang Port Sdn - przewoźnika z Malezji. Niewykluczone jest rozszerzenie tego zamówienia. W ramach kontraktu powstaną promy, które zostały zaprojektowane (projekt Damen 3508) przy uwzględnieniu oczekiwań armatora oraz potrzeb pasażerów. Każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład 250 pasażerów oraz do 50 pojazdów. Przewidziano w nich zastosowanie technologii, które pozwolą na przyspieszenie załadunku i rozładunku statków. To ma wpłynąć na zwiększenie efektywności operacji. Aby wykorzystać w pełni potencjał nowych jednostek, przebudowane zostaną terminale na trasach, które obsługiwać będą nowe ro-paxy. Pierwsze statki będą gotowe w połowie 2023 r. Rocznie przewozić będą one ok. 2,5 mln pasażerów.

 

Nowy król mandatów?

Niewiele powodów do zadowolenia miał ostatnio kierowca, który został zatrzymany we Włoszech. Podczas kontroli, która została przeprowadzona w rejonie miejscowości Pordenone (ok. 60 km na północ od Wenecji), Włoch został ukarany 88 mandatami! Ich łączna wartość wyniosła astronomiczne 27 tys. euro (ok. 125 tys. PLN). Tak drastyczne kroki to rezultat odnotowanych podczas kontroli uchybień. Szczegółowa analiza pracy kierowcy wykazała, że bez większego skrępowania łamał on regulacje dotyczące czasu pracy. Odnotowano, że zdarzało mu się jechać ciężarówką nawet przez 20 godzin bez przerwy, by po takim maratonie zdecydować się na krótki, czterogodzinny odpoczynek. Proceder ten miał trwać przez wiele tygodni. Kara spotkała nie tylko kierowcę-lekkoducha, ale również firmę, dla której pracował. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ.

 

PromySKAT

 

 

Źródła: PAP, Stena Line, PŻB, Molslinjen, P&O Ferries, Equasis, Grimaldi Group, Damen, Skat Transport


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060