DFDS zdecydowany na kupno Scandlines
07.05.2013

DFDS zdecydowany na kupno Scandlines

 

To już potwierdzona informacja - DFDS złożył ofertę kupna armatorowi Scandlines, operującemu między Danią, Szwecją i Niemcami. Scandlines został wystawiony na sprzedaż przez prywatnych właścicieli (3i Group oraz Allianz Capital Partners), którzy według najświeższych wiadomości podawanych przez media, otrzymali od DFDSa 3 oferty zakupu.

Nie od dziś mówi się o DFDSie jako o głównym kandydacie do przejęcia Scandlines. Teraz wiemy to na pewno - 3 maja 2013 duński armator ogłosił: „W związku z doniesieniami mediów, dotyczącymi kupna linii Scandlines i trwającej konkurencji między potencjalnymi nabywcami, potwierdzamy włączenie się DFDSa w ten proces”. Wyjaśniono także, że zainteresowanie operatora zakupem wynika ze strategii firmy, polegającej na zwiększaniu ilości obsługiwanych tras poprzez przejmowanie tych najbardziej rentownych.

Najprawdopodobniej DFDS konkuruje obecnie z dwiema firmami, chcącymi wykupić Scandlines: TPG Capital i Star Capital Partners. Wcześniej zainteresowanie kupnem wyrazili także operatorzy Grimaldi oraz StenaLine, jednakże analitycy rynku już wówczas przewidywali, że zarówno włoska, jak i szwedzka grupa nie będzie w stanie pokryć kosztów nabycia i utrzymania Scandlines. Cena wywoławcza wyniosła 1,42 biliona euro.

Podczas, gdy DFDS generuje większość swojego przychodu z przewożenia pojazdów ciężarowych, Scandlines odsprzedał większość swojego biznesu frachtowego (który transportował 800 tys. ciężarówek rocznie) oraz niektóre statki i trasy szwedzkiej StenieLine oraz Swedish Orient Line w zeszłym roku.

Jeśli oferta DFDSa zostanie przyjęta, będzie to największa transakcja tego operatora od czasów przejęcia Norfolkline od duńskiego konglomeratu A.P. Moller-Maersk A/S w 2010r.

 

Monika Szeligowska

PROMYSKAT


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060