Stena Line
Stena Line
25.11.2019

Sztuczna inteligencja na kolejnych promach Stena Line

Szwedzki przewoźnik stawia na inteligentne technologie. Firma zachęcona rezultatami osiągniętymi przez prom Stena Scandinavica, zdecydowała, że kolejne statki zostaną wyposażone w rozwiązania, które pomagają w ograniczeniu konsumpcji paliwa.

 

Należący do Stena Line prom Stena Danica został zaopatrzony w system Stena Fuel Pilot. Oznacza to, że kapitan statku obsługującego połączenie Frederikshavn-Goteborg otrzyma wsparcie, dzięki któremu nawigowany przez niego statek będzie zużywał mniej paliwa. W ten sposób żegluga stanie się jeszcze bardziej ekonomiczna i ekologiczna.

 

Stena Line zdecydowała się na skorzystanie ze sztucznej inteligencji po raz kolejny. W ubiegłym roku to innowacyjne rozwiązanie zostało pilotażowo zainstalowane na promie Stena Scandinavica. Przewoźnik nie kryje zadowolenia z wyników osiągniętych przez statek wspomagany od roku przez sztuczną inteligencję. W momencie wdrożenia projektu firma liczyła, że oszczędności w zakresie zużycia paliwa osiągną poziom 2,5 procent w skali roku. Cel ten został osiągnięty – operator szacuje, że w czasie każdego rejsu zużycie paliwa jest mniejsze o 2-3 procent. To oczywiście oznacza, że także ślad węglowy jest mniejszy.

 

„Ten projekt dowodzi, jak ważny w rozwoju jest udział zarówno człowieka, jak i maszyny” - powiedział Jari Virtanen, który w Stena Line odpowiedzialny jest za wdrażanie cyfrowych innowacji.

 

Armator potwierdził, że system Stena Fuel Pilot stanowi dla niego bardzo ważny element strategii podporządkowanej zrównoważonemu rozwojowi.

 

Firma w przyszłym roku będzie kontynuować wprowadzanie systemu na kolejnych statkach. Operator chce, by do 2021 r. wszystkie promy wchodzące w skład floty Stena Line były wspierane przez sztuczną inteligencję.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Stena Line


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060