facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

Nowe promy dla Stena Line. Proces budowy właśnie przyspieszył

05/02/2018 - 13:35
Stena Line Stena Line

W chińskich zakładach Avic Weihai Shipyard miała miejsce ważna uroczystość. Ma ona związek z procesem budowy nowych statków dla Stena Line. W piątek, 2 lutego położono tam stępkę pod budowę jednej z czterech zamówionych jednostek. Nowe promy już wkrótce zaczną nabierać kształtów.

 

Wraz z położeniem stępki pod budowę promu rozpoczyna się kolejny etap inwestycji. Zgodnie z tradycją, pod stępką umieszczone zostały monety (funt, euro, korona szwedzka i juan) – to na szczęście. Kolejne postępy będzie teraz widać gołym okiem. Prace będą posuwać się błyskawicznie, bo pierwsza z jednostek ma zostać dostarczona armatorowi już w przyszłym roku, a kolejna w 2020 r.

 

„To ważny kamień milowy będący częścią naszego ekscytującego projektu” - powiedział Niclas Mårtensson ze Stena Line.

 

Każdy z nowych promów, które powstają dla Stena Line, będzie mógł przyjąć na pokład 1000 pasażerów i będzie dysponował linią ładunkową o długości ok. 3 tysięcy metrów oraz dodatkową przestrzenią dla 120 pojazdów osobowych. Każdy z nich będzie miał aż 214,5 metra długości. Osoby podróżujące tymi statkami będą mogły korzystać z całego szeregu serwisów, które już dziś oferowane są przez Stena Line. Jednostki wyposażone zostaną w silniki „gas ready”, dzięki czemu w każdej chwili i w krótkim czasie będą mogły zostać dostosowane do zasilania gazem LNG albo testowanym już przez armatora na statku Stena Germanica metanolem.

 

 

„Naszym celem jest, by te statki znalazły się w czołówce, gdy chodzi o efektywność energetyczną, elastyczność, a także doświadczenia pasażerów” - powiedział Niclas Mårtensson.

 

Stena Line zamówiła w Chinach w sumie cztery nowe promy. Trzy jednostki będą obsługiwać dla szwedzkiego przewoźnika połączenia na Morzu Irlandzkim. Jedna z nich zostanie zaś wyczarterowana do Brittany Ferries. W umowie zawarto opcję uprawniającą armatora do rozszerzenia zamówienia o kolejne cztery promy.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Stena Line