Na zdjęciu nazwany imieniem polskiej noblistki prom Maria Curie - jeden z najnowszych promów we flocie Balearia
Na zdjęciu nazwany imieniem polskiej noblistki prom Maria Curie - jeden z najnowszych promów we flocie Balearia Balearia
12.09.2023

Przegląd promowy 32/2023, a w nim m.in. o wielkiej inwestycji firmy Balearia. Nawet 10 nowych promów

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o dużych planach zakupowych hiszpańskiego armatora – nawet miliard euro na nowe statki.

 

Tallink wprowadza dodatkowy prom na popularnej trasie

Grupa Tallink poinformowała, że na kluczowej trasie w siatce przewoźnika, łączącej Tallinn oraz Helsinki, pojawi się dodatkowy prom. Na linii pomiędzy stolicami Estonii i Finlandii ponownie będzie pływał prom Victoria I. Od 12 października br. będzie on wykonywał po dwa kursy dziennie w każdym kierunku. Wprowadzona właśnie zmiana oznacza, że na trasie Tallinn-Helsinki estoński przewoźnik będzie dysponował takim samym oferowaniem jak przed wybuchem pandemii. W sumie będzie to 14 kursów dziennie. Jak poinformowali przedstawiciele grupy Tallink, Victoria I przeszła w ostatnim czasie metamorfozę i jest gotowa na przyjęcie pasażerów.

 

Wasaline świętuje. 75 lat serwisu Vaasa-Umeå

Łączący Finlandię i Szwecję serwis promowy Vaasa-Umeå kończy 75 lat. W tym czasie połączenie to było obsługiwane przez wielu armatorów. Od 10 lat kursy na tej linii realizuje Wasaline. Jest to marka należąca NLC Ferry – firmę żeglugową powołaną do życia przez miasta Vaasa i Umeå. Dzięki inicjatywie obu miast udało się uchronić trasę przed zamknięciem. Przewoźnik działający obecnie na tej trasie już na samym początku postawił sobie dwa cele – ożywienia transportu cargo oraz dostarczenia pasażerom najwyższej jakości doświadczeń, podobnych do tych, jakie towarzyszą podróżom statkami wycieczkowymi. „Wszyscy wiemy, jak ważne znaczenie ma to połączenie pomiędzy Finlandią a Szwecją. W tym roku celebrujemy historię, ale świętujemy też drugą rocznicę obecności statku Aurora Botnia, zapraszając wszystkich do dzielenia się wspomnieniami i swoimi doświadczeniami” - powiedział Peter Ståhlberg, dyrektor zarządzający w Wasaline.

 

Znamy nazwę nowego promu dla CMAL

Firma Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL), znana jako CalMac Ferries, ujawniła nazwę nowego promu, który powstaje dla szkockiego przewoźnika w zakładach Ferguson Marine. Statek otrzyma nazwę Glen Rosa. Nazwa została wyłoniona w trakcie plebiscytu przeprowadzonego za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika. Prace nad jednostką, która do tej pory identyfikowana była poprzez fabryczny numer 802, są zaawansowane, a w lutym 2024 r. planowane jest wodowanie kadłuba. Prom powinien dołączyć do floty przewoźnika przed końcem 2025 r. Glen Rosa jest jednym z sześciu nowych promów, które dla CMAL mają powstać w stoczni Ferguson Marine. Wcześniej zasoby przewoźnika powinien uzupełnić nowy prom Glen Sannox, który miał być ukończony w latach 2018-2019 (ostatnio poinformowano o kolejnych opóźnieniach). Koszt budowy tych dwóch promów pochłonie ok. 300 mln funtów, choć pierwotnie zakładano, że wyniesie on 97 mln funtów. Cały program budowy sześciu nowych promów dla CalMac Ferries ma kosztować blisko 700 mln funtów.

 

Gigantyczna inwestycja firmy Balearia

Słynny hiszpański armator idzie na zakupy. Przewoźnik, który nigdy nie szczędził środków na inwestycje w nowe promy oraz w modernizację posiadanych już statków, zapowiedział, że w ciągu najbliższych siedmiu lat wyda astronomiczną sumę 1 mld euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę nowych jednostek. W ramach zapowiedzianego programu powstanie od 8 do 10 ro-paxów. W tej chwili operator stara się o rządowe gwarancje, które pozwolą na pozyskanie środków niezbędnych do realizacji projektu. Balearia jest jednym z najprężniej działających armatorów na hiszpańskim rynku. Trzonem oferty operatora znanego do 1998 r. pod nazwą Euroline Maritimes są połączenia między kontynentalną częścią Hiszpanii a Balearami.

 

Incydent na promie Stena Scandica

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło pod koniec sierpnia na pokładzie promu Stena Scandica. W trakcie rejsu z Nynäshamn do Windawy na statku pojawił się ogień. Załoga natychmiast wdrożyła procedury bezpieczeństwa, a zagrożenie szybko udało się zażegnać. Nie obyło się jednak bez zniszczeń. W czasie pożaru uszkodzony zostały system zasilania. Badaniem okoliczności zdarzenia zajmuje się już duńska komisja ds. badania wypadków (prom pływa pod duńską flagą). Na razie wiadomo, że pożar pojawił się najpierw na pokładzie samochodowym – pomiędzy jednym z ciągników siodłowych a naczepą. Na promie zniszczona została przestrzeń na pokładzie samochodowym oraz pasażerskim, w którym odbywała się akcja gaśnicza. Strefy te zostały zalane wodą. Choć incydenty takie, jak ten na pokładzie promu Stena Scandica zdarzają się od czasu do czasu, to warto przypomnieć, że korzystanie z komunikacji promowej to jedna z najbezpieczniejszych form podróżowania – pod warunkiem, że mówimy np. o Europie czy Ameryce Północnej, gdzie obowiązują bardzo restrykcyjne procedury bezpieczeństwa.

 

Ciężarówką już nie powyprzedzasz

W życie weszły już nowe przepisy, które nakładają nowe ograniczenia dla poruszających się autostradami i częścią dróg szybkiego ruchu kierowców ciężarówek. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 lipca poruszając się autostradą albo drogą ekspresową, posiadającą dwa pasy ruchu w jednym kierunku, kierowcy ciężarówek nie będą mogli dokonać manewru wyprzedzania. Za złamanie tego przepisu grozić będzie mandat w wysokości 1 tys. PLN lub 2 tys. PLN w warunkach recydywy. To nie koniec. W sytuacji, kiedy kierowca ciężarówki znajdzie się na drodze szybkiego ruchu o więcej niż dwóch pasach w danym kierunku, będzie mógł poruszać się jedynie dwoma pasami znajdującymi się bliżej prawej krawędzi jezdni. Niezastosowanie się do tej reguły może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 500 PLN. Co ciekawe, zasady te będą obowiązywać nie tylko kierowców ciężarówek, ale też kierowców zespołu pojazdów (np. pojazd osobowy z przyczepą), którego długość przekracza 7 m. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ.

  

 

PromySKAT

 

 

Źródła: Tallink, Wasaline, CMAL, Stena Line, Balearia, DMAIB, SKAT Transport


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060