Finnlines
Finnlines
28.08.2023

Przegląd promowy 31/2023, a w nim m.in. o nowym, komfortowym promie Finnlines na Bałtyku

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o debiucie supernowoczesnego promu Finnlines.

 

Ten prom zadziwia. Pod tym względem będzie rekordowy

Firma Incat pracuje nad wyjątkowym promem. W tasmańskiej stoczni tego przedsiębiorstwa trwają prace nad elektrycznym katamaranem, który będzie mógł się pochwalić największą na świecie baterią zainstalowaną na statku. Jej pojemność wyniesie aż 40 MWh. Oznacza to, że będzie aż czterokrotnie większa od największej baterii zainstalowanej do tej pory na jakiejkolwiek jednostce pływającej. Elektryczny system, który pojawi się na tym statku, to efekt współpracy dwóch branżowych gigantów zajmujących się produkcją rozwiązań dla branży morskiej – Wärtsilä oraz Corvus Energy. Prom powstaje dla armatora z RPA, firmy Buquebus. Konstrukcja będzie miała 130 m długości i pomieści 2200 pasażerów oraz 225 pojazdów osobowych.

 

Koniec popularnego połączenia P&O Ferries

Jeszcze przed końcem roku firma P&O Ferries zamierza zakończyć obsługę jednego ze swoich popularnych serwisów. Chodzi o trasę Liverpool-Dublin. Jak wyjaśniają władze firmy, przyczyną wycofania się z realizacji kursów na tej linii w 2024 r. jest fiasko poszukiwań alternatywnej przystani cumowniczej w porcie w Liverpoolu. Decyzję ogłosił szef P&O Ferries, Peter Hebblethwaite. Serwis łączący popularne porty w Anglii i Irlandii jest połączeniem całorocznym, realizowanym obecnie dwa razy dziennie promami Norbank i Norbay.

 

Viking Line i Gotlandsbolaget razem na popularnej trasie

Decyzja, która została właśnie podjęta przez działający w Szwecji urząd antymonopolowy oznacza, że dwaj popularni armatorzy będą mogli współpracować w zakresie oferowania miejsca na niektórych trasach. Chodzi o połączenia Sztokholm-Marienhamn oraz Sztokholm-Marienhamn-Visby. Przedsięwzięcie będzie realizowane za pośrednictwem powołanej do życia spółki joint venture. Wspólne połączenia podmiotu powołanego przez Viking Line i Gotlandsbolaget będą wykonywane statkiem Birka Stockholm. „Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z tego, że tak szybko otrzymaliśmy decyzję ze szwedzkiego urzędu antymonopolowego” - powiedział Håkan Johansson z Gotlandsbolaget. Wspólny projekt ma wystartować wiosną 2024 r.

 

Nowy prom Finnlines już wkrótce na trasie

Wielkimi krokami zbliża się debiut nowoczesnego promu Finnsirius na trasie Naantali-Långnäs-Kapellskär. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami ro-pax wyruszy w swój pierwszy komercyjny rejs już 15 września br. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Finnlines, pierwszy rejs będzie miał wyjątkowy, odświętny charakter. W jego trakcie realizowany będzie specjalny program. Chętni mogą już rezerwować bilety na ten kurs. Start promu Finnsirius ma oznaczać całkowicie nowe doświadczenie dla pasażerów pływających na trasie pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi i Szwecją. Miłośnicy morskiego krajobrazu będą mogli zachwycać się widokami rozpościerającymi się przez wielkie, panoramiczne okna. Podróżni będą mieli do swojej dyspozycji także luksusowe SPA, zewnętrzne jacuzzi, siłownie, a także restauracje, bary i sklepy wolnocłowe. Przedstawiciele biznesu będą mogli korzystać z nowoczesnych przestrzeni konferencyjnych, a najmłodsi z atrakcyjnych placów zabaw.

 

Wielka przebudowa portu w Holyhead. Stena Line wchodzi do akcji

Stena Line otrzymała wstępną zgodę na realizację dużej i ważnej inwestycji w popularnym walijskim porcie. Chodzi o port Holyhead, który jest jednym z najważniejszych ogniw, gdy chodzi o działalność szwedzkiego armatora na Morzu Irlandzkim. Dzięki zielonemu światłu od urzędników port w Holyhead ma przejść przebudowę, po której będzie nie do poznania. Metamorfozie poddany będzie obszar o powierzchni 100 tys. m2. W ramach przedsięwzięcia powstanie m.in. nowe nabrzeże o długości 320 m. Inwestycja ma pochłonąć sumę ok. 100 mln funtów. Działania nad powstaniem dokumentu o roboczej nazwie Revision Order for Holyhead port - niezbędnym do skierowania projektu do dalszych prac - trwały ok. czterech lat. W trakcie jego przygotowania przeprowadzono m.in. konsultacje społeczne.

 

Zasnął podczas jazdy? Kontrolerzy byli zdumieni

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące, mandat w wysokości 2 tys. PLN i bliskie spotkanie z policją – tak zakończyła się kontrola kierowcy ciężarówki przez piotrkowskich inspektorów ITD. Już na samym początku spotkania z kierowcą, który poruszał się zestawem, odkryli oni manipulacje przy tachografie. Okazało się, że mężczyzna posiadał w kabinie pendrive z oprogramowaniem służącym do wprowadzenia zmian w rejestratorze jazdy. Dzięki fałszowaniu zapisu kierowca mógł np. kontynuować jazdę, podczas gdy tachograf wskazywał, że prowadzący ciężarówkę odbiera wypoczynek. Wysoki mandat wydaje się teraz dla mężczyzny najmniejszym zmartwieniem. Za fałszerstwa grożą mu konsekwencje karne. Odrębne postępowanie wszczęto wobec przewoźnika. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródła: Incat, Wärtsilä. P&O Ferries, Viking Line, Gotlandsbolaget, Finnlines, Stena Line, SKAT Transport


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060