ForSea Ferries
ForSea Ferries Anders Ebefeldt
13.06.2022

Przegląd promowy 24/2022, a w nim m.in.: o rekordowym osiągnięciu ForSea

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o odradzającej się w błyskawicznym tempie branży promowej.

 

Kolejny Finneco odebrany

Sprawy toczą się błyskawicznie. Zaledwie pod koniec maja firma Finnlines pochwaliła się odbiorem drugiego olbrzyma Finneco, a tymczasem w chińskiej stoczni China Merchants Junling Shipyard przekazano oficjalnie fińskiemu armatorowi trzeciego olbrzyma. Finneco III trafił w ręce popularnego przewoźnika 6 czerwca. Statek dołączy do siostrzanych jednostek, które wykorzystywane będą m.in. na Bałtyku, na Morzu Północnym i w Zatoce Biskajskiej. Każdy z nich ma 238 m długości i posiada pas ładunkowy o długości 5800 m. Wszystkie wyposażone są w rozwiązania, które mają znacząco ograniczyć wpływ działalności przewoźnika na środowisko (m.in.: napędy hybrydowe, pojemne baterie i kolektory słoneczne).

 

Nowy prom we flocie CalMac Ferries

Popularny szkocki armator ma do swojej dyspozycji nową jednostkę. To zbudowany w 2015 r. statek Loch Frisa, który będzie kursował na trasie Oban-Craignure. Prom rozpocznie regularne kursy już w połowie czerwca. Najnowszy nabytek CalMac Ferries (jego promy pływają pod marką Caledonian MacBrayne) ma 50 m długości. Wcześniej pływał dla norweskiej firmy Norled pod nazwą Utne. W ubiegłym roku sfinalizowana została transakcja sprzedaży promu, który za kwotę 6,6 mln euro trafił do nowego właściciela. Przed wejściem na szkocką trasę prom przeszedł dużą modernizację w stoczni Leith.

 

ForSea chwali się rekordowym osiągnięciem

Pandemia na wielu polach gospodarki pozostawiła po sobie ślady, na zatarcie których potrzeba będzie wiele czasu. Ale niektórym błyskawicznie udaje się odbudować swoją pozycję do stanu sprzed wybuchu pandemii. Znamienitym przykładem jest firma ForSea, która w poprzednim tygodniu sięgnęła po rekordowy rezultat. Armator pochwalił się, że w dniach od 25 do 29 maja (środa-niedziela) z jego oferty skorzystało 135 tysięcy osób. „To wielka radość, że możemy oświadczyć, że przełamaliśmy rekord z 2017 r. Stało się dla nas jasne, że nasza oferta pokładowa a także podróż sama w sobie są naprawdę czymś, co nasi pasażerowie doceniają” - powiedział Kristian Durhuus z ForSea. Firma ForSea specjalizuje się w przeprawach na trasie Helsingør-Helsingborg. W ostatnich latach zasłynęła z konwersji swoich konwencjonalnych promów, które po przebudowie stały się jednostkami elektrycznymi.

 

Stena Estelle już zarabia

Nowoczesny prom typu E-Flexer, który już niedługo będzie wykonywał rejsy na trasie Gdynia-Karlskrona, jest jeszcze na chińskich wodach, ale w połowie lipca ma, zgodnie z planem, być już w Belgii. W trakcie rejsu do Antwerpii będzie wykonywać jednak pierwsze zadania. W czasie dziewiczej podróży nowoczesny ro-pax będzie mógł przewieźć ładunki na trasie pomiędzy Azją a Europą. Kampanią reklamową i sprzedażą przestrzeni ładunkowej na trasie Jebel Ali (Zjednoczone Emiraty Arabskie)-Antwerpia zajmuje się firma NMT Shipping. Stena Estelle zawinie do portu Jebel Ali 30 czerwca, a w belgijskim porcie zamelduje się 14 lipca. Stena Estelle ma 240 m długości, a na jej pokładzie będzie mogło się zmieścić 1200 pasażerów. Na promie znajduje się pas ładunkowy o długości blisko 3600 m.

 

DFDS podjęło duży transport z Gdańska

Należący do potentata branży promowo-logistycznej statek ARK DANIA podjął niedawno z Gdańska duży wojskowy ładunek. Pływająca dla DFDS jednostka przyjęła w polskim porcie na swój pokład 14 nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie czołgów Leopard 2 (wariant 2A7). Dodatkowo na statku znalazły się też inne pojazdy wojskowe. Podróżowało nim także 150 duńskich żołnierzy. ARK DANIA popłynęła z Gdańska do duńskiego portu Fredericia. Podróż zajęła ok. 30 godzin. Transportowany sprzęt wykorzystywany był w trakcie odbywających się niedawno w Polsce manewrach NATO DEFENDER-Europe. Statek ARK DANIA został zbudowany w 2014 r. w niemieckiej stoczni w Stralsund. Jego pojemność (GT) wynosi 33 313 ton.

 

Paliwo będzie po 10 PLN?

Temat wysokich cen paliw powraca jak bumerang, także w naszym serwisie. Eksperci nie mają dla nas niestety dobrych wiadomości. 8 PLN nie jest końcową, psychologiczną barierą, która została przebita w ostatnim czasie. Pojawia się coraz więcej głosów, że wkrótce na stacjach paliw „pęknie” granica 10 PLN za litr paliwa. Spekulacje te wzmagają nie tylko rosnące ceny paliw w hurcie, ale także dość niekonwencjonalne sygnały. Ostatnio poruszenie w sieci wywołała informacja o nowym, wyposażonym w cennik pylonie, który pojawił się na jednej ze stacji paliw Orlen. Zdaniem komentatorów, wygląda on tak, jakby był przygotowany do wyświetlania dwóch cyfr przed przecinkiem. Przedstawiciele koncernu paliwowego zdementowali te plotki, tłumacząc, że nowe tablice mają po prostu wyświetlać dodatkowe informacje dla kierowców. Oczywiście nie oznacza to, że takich spektakularnych podwyżek nie należy się spodziewać. Tym bardziej, że wciąż obowiązują czasowo obniżone stawki VAT na paliwo. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródła: Finnlines, CalMac Ferries, ForSea, DFDS, Stena Line, SKAT Transport

 


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060