Balearia
Balearia wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0/ Bahnfisch
03.03.2017

Abel Matutes z napędem LNG. Balearia rozpoczyna ekologiczną rewolucję w Hiszpanii

Należący do hiszpańskiego przewoźnika prom Abel Matutes został zaprezentowany jako pierwszy w Hiszpanii prom LNG. Co ciekawe, instalacja silnika odbyła się w czasie, gdy prom znajdował się w normalnej gotowości operacyjnej.

 

Firma Balearia nie od dziś skoncentrowana jest na działaniach, które mają uczynić jej flotę przyjazną środowisku. Przewoźnik podpisał w ostatnim czasie umowę na budowę trzech nowych promów, które zasilane będą ekologicznym paliwem LNG. Ale na tym armator nie poprzestaje. Modernizację stale przechodzą też promy, które dziś obsługują oferowane przez niego połączenia. Ostatnia z nich dotyczyła doskonale znanej w Europie jednostki – promu Abel Matutes.

 

Balearia oraz firma Gas Natural Fenosa poinformowały, że Abel Matutes został właśnie pierwszym hiszpańskim promem LNG. Na statku zainstalowany został napęd LNG. Jest to silnik pomocniczy, który służy przede wszystkim podczas procedury wejścia do portu, cumowania, a także w czasie manewrów wykonywanych w momencie opuszczania portu. Wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej w czasie postoju.

 

Oprócz silnika LNG na statku zainstalowany został również zbiornik do przechowywania paliwa o pojemności 30 metrów sześciennych. Obie firmy pochwaliły się, że projekt zrealizowany został przy uniknięciu przestojów oraz bez ingerowania w rozkład rejsów. Prom Abel Matutes wykonywał w tym czasie regularne rejsy na swojej stałej trasie Barcelona - Palma de Mallorca.

 

 

Radości ze zrealizowanego projektu nie kryją m.in. władze portu w Barcelonie, które przyznały, że jego wdrożenie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w porcie. Przedstawiciele Balearia przypomnieli zaś, że w ten sposób zainicjowana została w Hiszpanii rewolucja, która w nadchodzących latach dotknie całego sektora transportu.

 

Przewoźnik już dwa lata temu chlubił się tym, że jest pierwszą firmą w Hiszpanii, która zaangażowała się na taką skalę w promocję LNG. Ambitne plany firmy Balearia zakładają również wyposażenie w niedalekiej przyszłości szybkich promów napędzanych silnikami typu diesel w wydajne jednostki LNG.

 

Abel Matutes to zbudowany w 2010 r. prom, który ma 190 metrów długości, a na pokład może zabrać 850 pasażerów. Jednostka dysponuje również linią ładunkową o długości 2 235 metrów.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Balearia


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060