Unity Line
Unity Line
23.06.2017

Unity Line świętuje 50 lat połączenia Świnoujście-Ystad

Polska Żegluga Morska świętuje 50-lecie linii Świnoujście-Ystad. Dokładnie 20 czerwca 1967 roku trasę tę pokonał pierwszy polski prom – m/f Gryf. Wczoraj, 22 czerwca, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

Wczorajsze święto było wyjątkowe z jego jednego powodu. Podczas uroczystości przedstawiciele Unity Line Limited oraz portu w Ystad podpisali umowę o współpracy na kolejne lata. Posadzono symboliczne drzewo pamięci, które wyrosło tuż przed budynkiem szwedzkiego terminala. To właśnie posadzenie dostojnego grabu zainaugurowało obchody rocznicowe.

 

Unity Line

 

W Ystad spotkali się m.in. przedstawiciele portu, terminala, władz miasta oraz parlamentu szwedzkiego, a także polscy goście z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Departamentu Gospodarki Morskiej oraz Polskiej Żeglugi Morskiej. W przemówieniach przypomniano historię Gryfa, którego droga do Świnoujścia wiodła z Niemiec (został zbudowany w 1962 roku jako m/f "Hansa Express”) przez Finlandię (Polska Żegluga Morska odkupiła prom od kompanii Finnlines O/Y).

 

 

Uroczystości jubileuszowe kontynuowano na promie Skania, który jest jednym ze spadkobierców historycznego Gryfa. Debiut był bowiem na tyle udany (już w ciągu pierwszego roku liczba pasażerów przekroczyła 48 000), że z powodzeniem szlak żeglugowy przemierzały kolejne polskie jednostki, a od 1995 roku już pod flagą serwisu Unity Line Limited.

 

Dzięki umowie podpisanej przez dyrektora polskiego operatora – Krzysztofa Urbasia i przedstawicieli zarządu portu w Ystad – Kaja Jönssona i Björna Boströma, można mieć pewność, że linia promowa i flota Unity Line przez następne lata będą się dalej dynamicznie rozwijały. Statystyki za 2016 rok wyglądają obiecująco: armator przewiózł 370 000 pasażerów i 262 000 pojazdów ciężarowych. Po pięciu miesiącach 2017 roku, w stosunku do 2016 roku, odnotowuje przyrost około 5% w przewozach pasażerskich i 11% ciężarowych.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Unity Line


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060