Viking Line
Viking Line
25.01.2017

Viking Grace przeciera nowe szlaki

Należący do Viking Line prom Viking Grace przejdzie niezwykłą modernizację. Firma poinformowała właśnie o podpisaniu umowy, na mocy której flagowa jednostka należąca do operatora zostanie dostosowana do zasilania energią wiatrową.

 

Fiński armator porozumiał się z firmą Norsepower, która dostarczy rotory. Gdy zostaną one zainstalowane na promie, Viking Grace stanie się pierwszym na świecie promem hybrydowym, który będzie wykorzystywał paliwo LNG oraz energię wiatrową.

 

Popularny prom zostanie wyposażony w rozwiązanie Norsepower Rotor Sail Solution, które może być stosowane zarówno na nowo budowanych statkach, jak i tych, które znajdują się już w eksploatacji. Na Viking Grace znajdzie się rotor średniej wielkości. Będzie on miał 24 metry wysokości i średnicę 4 metrów. Jest to w pełni zautomatyzowane rozwiązanie.

 

„Przygotowania do modernizacji już trwają, a instalacja została zaplanowana na II kwartał 2018 r.” - poinformowali przedstawiciele Viking Line w wydanym oświadczeniu.

 

Viking Grace już teraz jest promem przyjaznym środowisku. Ale dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego rozwiązania poziom emisji zostanie jeszcze bardziej ograniczony. Szacuje się, że poziom emisji związków węgla spadnie o dodatkowe 900 ton rocznie, czyli ekwiwalent 300 ton LNG. To oczywiście będzie miało również wpływ na ograniczenie zużycia paliwa oraz kosztów.

 

 

Norsepower to fińskie przedsiębiorstwo będące jednym z czołowych producentów pomocniczych napędów zasilanych energią wiatrową. Projekt modernizacji Viking Line zyskał finansowanie w ramach programu Horizon 2020. Ten unijny fundusz zajmuje się wspieraniem badań oraz innowacji. W ciągu 7 lat na ten cel przeznaczonych ma zostać 80 miliardów euro.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Viking Line


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060