Pierwsza stacja tankowania LNG dla promów pasażerskich w Norwegii
12.02.2014

Pierwsza stacja tankowania LNG dla promów pasażerskich w Norwegii

Firma Skangass zbuduje instalacje do tankowania paliwa LNG w norweskim porcie Risavika w pobliżu Stavanger.

Norweski DSB (norweska instytucja ds. ochrony ludności cywilnej) zatwierdził plany budowy stacji tankowania paliwa LNG dla promów należących do Fjord Line. To przełom w norweskich procedurach tankowania jednostek transportowych z pasażerami na pokładzie. Wykonawca instalacji oraz przedstawiciele armatora nie kryja satysfakcji z tego, że opinia ekspertów zyskała aprobatę DSB i potwierdza, iż pobieranie paliwa z pasażerami na pokładzie może być wykonywane w bezpieczny sposób.

Projekt przywiduje uruchomienie tankowania już od sezonu letniego 2014. Duże zbiorniki oraz prędkość tankowania pozwolą na skrócenie czasu postoju w porcie, co oznacza mniejsze koszty dla Fjord Line. Promy będą mogły kontynuować podróż do/z Bergen po krótkim postoju w Stavanger.

Jak informowaliśmy na łamach PromySkat, europejska infrastruktura tankowania LNG dopiero powstanie i aby wesprzeć jej rozwój Unia Europejska zadeklarowała wsparcie dla 139 największych portów w całej Europie. Sieć instalacji będzie rozwijała się komplementarnie ze wzrostem ilości jednostek zasilanych ekologicznym paliwem LNG.

Partner PromySkat - armator Fjord Line jest jednym z pionierów w tej dziedzinie. Jego dwie nowe jednostki:  M/S Stavangerfjord i M/S Bergensfjord, które zostały wybudowane w Stoczni Gdańskiej oraz M/S Viking Grace, należący do Viking Line, są symbolami zmian na rynku promowym w kwestii alternatywnych paliw żeglugowych.

Promy Fjord Line, zasilane ekologicznym paliwem LNG, emitują o 92% mniej dwutlenku azotu i o 23% mniej gazów cieplarnianych. Dotychczas jednostka M/S Stavangerfjor była tankowana w porcie poprzez każdorazowe dostarczanie cystern z LNG. Natomiast nowy prom M/S Bergensfjord odbędzie swój dziewiczy rejs już 3 kwietnia, czyli o półtorej miesiąca wcześniej niż było planowane.

 

PromySkat


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060