Stena Superfast VIII
Stena Superfast VIII wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0/ Ryan kirk
22.10.2014

Incydent w porcie w Belfaście. Prom Stena Line zaczął oddalać się od nabrzeża

Złe warunki atmosferyczne były przyczyną incydentu z udziałem promu Stena Line, do jakiego doszło w porcie w Belfaście. Podczas sztormowej pogody prom Superfast VIII zerwał się z liny cumowniczej i zaczął się oddalać od kei. Natychmiast zarządzona została akcja ratownicza, w którą zaangażowane zostały lokalne służby.

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek. Przedstawiciele Stena Line, którzy zabrali już głos w sprawie incydentu, przyznali, że w północnoirlandzkim porcie panowały wówczas fatalne warunki atmosferyczne i wiał silny wiatr – za sytuację tę odpowiadał huragan Gonzalo. Statek zmuszony był w związku z tym do dłuższego postoju. W pewnym momencie lina cumownicza nie wytrzymała, a statek stopniowo zaczął oddalać się od nabrzeża. W chwili zdarzenia na pokładzie jednostki znajdowało się 18 pasażerów oraz 55 członków załogi.

Do akcji natychmiast zostały zaangażowane holowniki, które pomogły w odpowiednim manewrowaniu statkiem. Dzięki temu Superfast VIII powrócił wkrótce we właściwe miejsce.

Prom Superfast VIII obsługuje trasę Belfast-Cairnryan. W związku z bardzo złymi warunkami atmosferycznymi we wtorek odwołano popołudniowe rejsy na tej linii, podobnie zresztą jak kursy wielu innych statków na Morzu Irlandzkim. Stena Line poinformowała, że pasażerowie na bieżąco byli informowali o zmianach w rozkładzie rejsów.

Huragan Gonzalo, który wcześniej nawiedził m.in. Karaiby i Bermudy, wiał na Wyspach Brytyjskich z prędkością sięgającą 110 kilometrów na godzinę. Spowodował zmiany w ruchu promowym i doprowadził do odwołania części lotów.

Promy serii Stena Superfast są największymi, które kiedykolwiek obsługiwały trasę pomiędzy Irlandią Północną a Szkocją. Mogą zabrać na pokład do 1200 pasażerów oraz 600 pojazdów. Na trasie Belfast-Cairnryan wykonują one 12 kursów dziennie (po 6 w każdą stronę).

 

PromySkat

 

Źródło: Belfast Telegraph


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060