Tallink
Tallink
27.02.2015

Nowy prom dla Tallink. Kontakt został podpisany

Tallink oraz stocznia Meyer Turku podpisały kontrakt na budowę promu nowej generacji, który w niedalekiej przyszłości zasili flotę estońskiego armatora. Jak już wcześniej informowaliśmy na łamach PromySkat, będzie to szybki prom zasilany paliwem LNG.

 

Nowy prom będzie miał 212 metrów długości, a na pokład będzie mógł zabrać 2800 osób. Zgodnie z umową, statek będzie kosztował 230 milionów euro. Po zakończeniu budowy nowoczesna jednostka typu dual-fuel trafi na trasę Tallin-Helsinki. Zgodnie z założeniami, statek ma zostać dostarczony firmie Tallink na początku 2017 r.

 

Statek będzie oczywiście spełniał wszystkie obowiązujące wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń. Kadłub nowego ekologicznego promu został zaprojektowany w taki sposób, by minimalizować opór przepływu. Statek o pojemności brutto (GT) 49 000 ton będzie rozwijał prędkość 27 węzłów (50 kilometrów na godzinę).

 

Według planu, podczas trwania prac konstrukcyjnych inwestor zapłaci wykonawcy 20 procent sumy kontraktu, a pozostałe środki wpłaci już po dostarczeniu statku przez stocznię. Pieniądze z ostatniej transzy mają pochodzić z długoterminowej pożyczki, którą zaciągnie Tallink. Zgodnie z przyjętą strategią, w tym oraz kolejnym roku Tallink planuje obniżyć ogólny wskaźnik zadłużenia.

 

„Dostarczyliśmy nowe rozumienie dla szybkich przepraw promowych, a teraz nadszedł czas, by zrobić kolejny krok” - powiedział Janek Stalmeister, który stoi na czele grupy Tallink. „Czerpaliśmy wiedzę z naszego własnego doświadczenia, wsłuchiwaliśmy się w głos naszych klientów oraz ekspertów, a teraz jesteśmy bardzo podekscytowani, gdy chodzi o efekt końcowy”.

 

Oczywiście budowa nowego promu to wiele korzyści także dla stoczni Meyer Turku, która będzie mogła zagwarantować zatrudnienie pracownikom. Zarówno Tallink, jak i Meyer Turku współpracowały już w przeszłości - będzie to już siódmy statek zbudowany dla Tallink przez tę stocznię. Oba podmioty nie kryją zadowolenia z efektów dotychczasowej kooperacji.

 

Tallink należy do największych przewoźników promowych, oferujących swoje usługi w basenie Morza Bałtyckiego. Wszystko zaczęło się w 1989 r. Dziś pasażerowie oraz klienci frachtowi mogą korzystać z połączeń pomiędzy Estonią, Łotwą, Szwecją czy Finlandią oferowanych przez estońskiego przewoźnika.

 

Firma Tallink jest strategicznym partnerem PromySkat. Zapraszamy do dokonywania rezerwacji na przeprawy promami Tallink za pośrednictwem naszego serwisu.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Tallink


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060