facebook promyskat
twitter promyskat
instagram promyskat
instagram promyskat

BC Ferries szykuje się do zamówienia nowych promów

09/10/2018 - 11:19
Na zdjęciu jeden z najnowszych promów we flocie kanadyjskiego operatora, zbudowany w Gdańsku Salish Eagle. Na zdjęciu jeden z najnowszych promów we flocie kanadyjskiego operatora, zbudowany w Gdańsku Salish Eagle. BC Ferries

Firma BC Ferries już wkrótce złoży zamówienie na nowe promy. Jak poinformował armator, będzie to przynajmniej pięć dużych jednostek.

 

Kolejna inwestycja jednego z największych armatorów promowych na świecie jest już właściwie przesądzona. W tej chwili kanadyjski przewoźnik przygotowuje się do dopięcia ostatnich szczegółów. Wiadomo także, że operatorowi zależy na tym, by budowy nowych statków podjęły się zakłady w Kanadzie. Specyfika nowych promów uwzględnić będzie najnowsze trendy panujące w budownictwie statków.

 

„Te jednostki będą cichsze i będą odciskać mniejsze piętno na środowisku niż jakikolwiek statek, który do tej pory zbudowaliśmy” - zapowiedział Mark Wilson z BC Ferries. „Wybudujemy statki, które będą żyły w harmonii z naszą planetą, ale równocześnie dostarczą odpowiednią prędkość, pojemność oraz elastyczność, jakiej podróżnicy z rejonu wybrzeża oczekują”.

 

Wybudowane w ramach planowanego zamówienia nowe promy mają wejść do eksploatacji ok. 2023 r. Armator chce zastąpić nimi najbardziej wysłużone jednostki, wchodzące dziś w skład floty BC Ferries, w tym promy: Queen of Alberni, Queen of New Westminster, Queen of Cowichan i Queen of Coquitlam.

 

 

Choć armator najchętniej widziałby wśród wykonawców zamówienia kanadyjskie zakłady, to w procesie związanym z wyłonieniem firmy, która zbuduje statki, uwzględnione zostaną, poza lokalnymi i krajowymi stoczniami, także firmy międzynarodowe oraz konsorcja. Lokalne stocznie już wyraziły obawy, że konkurując z cenami oferowanymi przez międzynarodowe zakłady, pozostaną bez szans.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa na budowę nowych promów zostanie podpisana z wybranym wykonawcą już w przyszłym roku.

 

BC Ferries to jeden z największych przewoźników promowych na świecie. Stanowi on jedno z ważnych ogniw systemu transportowego w Kanadzie. Firma dysponuje flotą 35 statków i obsługuje 25 różnych połączeń promowych.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: BC Ferries, North Delta Reporter