Multi Maritime AS
Multi Maritime AS
16.05.2017

Fjord1 z koncesją na obsługę kluczowych połączeń w Norwegii. Firma zamówi pięć nowych promów

Zapowiada się spora ekspansja w wykonaniu popularnego przewoźnika promowego Fjord1. Firma otrzymała właśnie koncesję na obsługę dwóch największych połączeń promowych w Norwegii. W związku z tym zapowiada kolejne inwestycje we flotę.

 

Trasy Hareid-Sulesund i Sykkylven-Magerholm mają status najważniejszych i największych połączeń w Norwegii. Zwycięstwo na ich realizację przypadło właśnie w udziale firmie Fjord1. Podpisanie kontaktu na obsługę tych połączeń wymusi na przewoźniku dalsze inwestycje we flotę. Firma przewiduje w najbliższym czasie budowę pięciu kolejnych nowych promów - trzy z nich zostaną wyznaczone do obsługi trasy Hareid-Sulesund w 2019 r., a dwa pozostałe będą kursować na linii Sykkylven-Magerholm od 2020 r.

 

Każda z nowych jednostek będzie mogła przyjąć na pokład 120 pojazdów osobowych. Zgodnie z obowiązującym teraz w Norwegii trendem będą to promy w pełni elektryczne. Ich budowa ma się zakończyć najpóźniej w 2019 r.

 

 

Cała inwestycja pochłonie kwotę 1,1 miliarda koron norweskich (blisko 120 milionów euro). W tej chwili trwają poszukiwania stoczni, z którą podpisana zostanie umowa na wykonawstwo. Ostateczny wybór zostanie podjęty w ciągu dwóch tygodni.

 

Pięć nowych promów, które zostaną zbudowane dla norweskiego operatora, to kolejna już inwestycja we flotę realizowana przez Fjord1. W grudniu 2016 r. firma poinformowała o zamówieniu trzech jednostek hybrydowych (trafią na trasę Brekstad-Valset oraz Husavik-Sandvikvåg), a wcześniej zamówiła dwie jednostki, które będą służyły do obsługi połączenia Anda - Lote w ciągu trasy E39.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Fjord1, Skips Revyen


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060