Tallink
Tallink Tallink Grupp/ Marko Stampehl
06.02.2020

Armator miesiąca: Tallink

W naszym cyklu każdego miesiąca przedstawiamy jednego z przewoźników promowych, z którym współpracujemy. Krótko przybliżamy historię firmy i informujemy o ofercie operatora. W tym miesiącu - estoński Tallink.

 

Tallink jest dziś jednym z najważniejszych graczy branży promowej na Morzu Bałtyckim. Estoński przewoźnik dysponuje nowoczesną flotą statków i starannie dba o to, by należące do niego jednostki – pod względem zastosowanych technologii oraz udostępnianych użytkownikom udogodnień – zawsze przystawały do panujących na rynku standardów.

 

Grupa Tallink oraz marka Tallink Silja stały się na przestrzeni lat jednym z symboli Estonii oraz wizytówką tego nadbałtyckiego kraju. Tallink jest też dziś doskonałym odzwierciedleniem zmian, jakie przeszła Estonia, która z zacofanej postsowieckiej republiki przekształciła się w nowoczesne, dynamiczne państwo.

 

Od operatora jednego połączenia do branżowego giganta

 

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1989 r. Właśnie wtedy estońska firma żeglugowa ESCO (de facto utworzona w Związku Radzieckim w 1965 r.) oraz fiński armator Palkkiyhtymä, doprowadziły do utworzenia spółki Tallink. Jeszcze w tym samym roku, w ramach nowego przedsięwzięcia, zakupiono statek Scandinavian Sky. Jednostka przemianowana na MS Tallink w styczniu 1990 r. rozpoczęła obsługę połączenia Tallinn-Helsinki, a działalność nowej spółki zaczęła się szybko rozwijać. Tallink szybko rósł na znaczeniu. W 1991 r. firma wyczarterowała statek Georg Ots od ESCO - swojej spółki-matki - z którą do tej pory rywalizowała na trasie Tallinn-Helsinki. W 1992 r. konieczne okazało się pozyskanie kolejnego statku do obsługi połączeń pomiędzy stolicami Estonii i Finlandii ze względu na utrzymujące się przez cały czas szybkie wzrosty. W 1993 r. firma przewiozła po raz pierwszy ponad milion pasażerów w ciągu jednego roku, a już w 1998 r. liczbę tę udało się podwoić.

 

W kolejnych latach firma zaczęła dołączać do swojej siatki połączeń kolejne serwisy. Testowano połączenia do Niemiec, a w 1998 r. uruchomiono połączenie Paldiski-Kapellskär. W ten sposób Tallink zainaugurował połączenia do Szwecji.

 

Od 2002 r. najbardziej rozpoznawalny estoński przewoźnik promowy działa jako Tallink Grupp (we wcześniejszych latach spółka, do której należała marka Tallink, znana była jako Hansatee). W 2006 r. działalność operatora została dodatkowo wzmocniona poprzez rynkowe przejęcie dotychczasowego konkurenta – firmy Silja Line.

 

Bogata siatka połączeń, inwestycje i ciągły rozwój także na innych polach

 

Od początku wieku grupa Tallink przykłada dużą wagę do rozwoju floty. Przewoźnik, który na początku lat 90. ubiegłego wieku bazował głównie na czarterowanych i pozyskanych z rynku wtórnego statkach, dziś swoje fundamenty opiera na nowoczesnej, przyjaznej środowisku i bardzo komfortowej flocie. W ostatnich latach jego zasoby wzmocnił zasilany paliwem LNG statek Megastar, a już w przyszłym roku zadebiutuje spełniający wyśrubowane środowiskowe normy prom MySTAR, który zbudowany zostanie przez fińskie zakłady Rauma. Do tego firma praktycznie bez przerwy prowadzi modernizacje i unowocześnia starsze promy.

 

Obecnie we flocie Tallink znajduje się aż 14 nowoczesnych promów, które obsługują połączenia: Tallinn-Helsinki, Tallinn-Sztokholm, Paldiski-Kapellskär, Turku-Sztokholm, Helsinki-Sztokholm i Ryga-Sztokholm. Trasy obsługiwane są zarówno przez jednostki pasażersko-towarowe, jak i statki dedykowane głównie transportowi ładunków cargo (prom Sea Wind kursujący pomiędzy terminalami Muuga i Vuosaari). Dziś promy Tallink Silja przewożą rocznie blisko 10 milionów pasażerów, a firma zatrudnia niemal 7,5 tysiąca pracowników.

 

Oprócz rozwoju połączeń promowych, grupa Tallink prowadzi też hotele, a od niedawna zajmuje się też rozwojem sieci franczyzowej znanej na całym świecie marki Burger King.

 

Rezerwacji na przeprawy realizowane przez statki Tallink Silja można dokonywać oczywiście za pośrednictwem naszego serwisu lub kontaktując się z naszymi przedstawicielami. Zapraszamy!

 

 

PromySKAT


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060