Stena Line
Stena Line
16.07.2018

Koniec połączenia Varberg-Grenaa. Stena Line ma już alternatywę

Słyszalne od jakiegoś czasu zapowiedzi, dotyczące przeniesienia przez Stena Line działalności operacyjnej z portu w Varbergu w nowe miejsce, stają się faktem. Oznacza to koniec serwisu Varberg-Grenaa. Zamiast tego pojawi się połączenie Halmstad-Grenaa.

 

O skomplikowanej przyszłości popularnego połączenia pomiędzy Szwecją a Danią mówiło się już od dłuższego czasu. Wszystko z powodu nowych planów dotyczących przeznaczenia terenu, na którym dziś funkcjonuje terminal w Varbergu. Po wprowadzeniu zmian do planów zagospodarowania przewiduje się powstanie w tym miejscu nowej dzielnicy o nazwie Vasterport. Oznacza to, że wraz z wygaśnięciem obecnej koncesji Stena Line zaprzestanie wykonywania połączeń do szwedzkiego portu (terminal Västerport).

 

O tym, że koncesja nie zostanie przedłużona, było wiadomo już wcześniej. Do niedawno mówiło się jednak nieoficjalnie m.in. o ewentualności stworzenia nowej infrastruktury w innym miejscu. Jako najbardziej prawdopodobną opcję sugerowano jednak przeniesienie operacji do nowego miasta, wskazując najczęściej na Halmstad. I właśnie ten wariant ostatecznie zwyciężył. Obie strony – przedstawiciele Stena Line i władze portu – podpisały w piątek stosowne porozumienie.

 

Co ciekawe, dla Stena Line połączenia do Halmstad nie będą czymś całkowicie nowym. Wcześniej szwedzki armator pływał tam w latach 80. i 90. (obsługiwał je prom pod należącą do Stena Line marką Lion Ferry). Stena Line uruchomi połączenie Halmstad-Grenaa najprawdopodobniej pod koniec 2019 roku.

 

„Ta trasa jest dla nas ważna pod względem strategicznym i z perspektywy biznesowej zapowiada się, że będzie to naprawdę dobra opcja” - powiedział Tony Michaelsen ze Stena Line.

 

 

Stena Line pływa na trasie Varberg – Grenaa zbudowanym w 1986 r. promem Stena Nautica, która ma 135 metrów długości, a na pokład może zabrać 900 pasażerów oraz 324 pojazdy osobowe.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Stena Line


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060