Port w Ystad
Port w Ystad ystad.se/ flickr.com/ CC BY-SA 2.0/ EHRENBERG Kommunikation
22.01.2019

Port of Ystad z unijnym dofinansowaniem na rozbudowę. Zyska też Świnoujście

Unia Europejska podpisała umowę z Port of Ystad na dofinansowanie projektu rozbudowy portu. W ramach tego samego przedsięwzięcia zmiany czekają też port w Świnoujściu. Wszystko w ramach projektu „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link”.

 

Liderem projektu, którego ogólnym założeniem jest poprawa przepustowości na trasie Ystad-Świnoujście, jest gmina Ystad. Wśród członków konsorcjum związanego z projektem są także: Port Ystad oraz firmy Polskie LNG, GAZ System i Polferries.

 

W ramach przedsięwzięcia w Ystad zbudowane zostaną dwa nabrzeża wraz z przyległą infrastrukturą, pozwalające na przyjmowanie większych statków; pogłębione zostaną baseny portowe; zbudowany zostanie nowy dłuższy falochron; pojawi się też zaplecze pozwalające na bunkrowanie LNG.

 

Wprowadzone zmiany mają pozwolić na zwiększenie przepustowości na trasie Ystad-Świnoujście – zarówno na lądzie, jak i morzu, ale także sprawić, że realizowana w tym obszarze działalność będzie miała ograniczony wpływ na środowisko – przede wszystkim dzięki umożliwieniu bunkrowania paliwa LNG. Odpowiedzialne za to będą bezpośrednio firmy Gaz System i Polskie LNG.

 

Kluczowym elementem pozwalającym na osiągnięcie jednego z celów, czyli zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez ograniczenie emisji szkodliwych związków, będzie też nowy prom Polferries, zasilany tym rodzajem paliwa. Jednostka, która ma obsługiwać połączenie Ystad-Świnoujcie, powinna być gotowa – według harmonogramu – w 2021 r.

 

Wartość całego projektu, związanego z modernizacją infrastruktury, wyniesie ok. 1,35 miliarda koron szwedzkich (131 milionów euro). Unijne dofinansowanie wyniesie 350 milionów SEK (34 miliony euro).

 

Projekt „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link” wybrany został w ramach unijnej inicjatywy, w ramach której rozdysponowana zostanie suma 700 milionów euro. Pieniądze te przeznaczone mają być na projekty związane z rozwojem zrównoważonego transportu oraz innowacje.

 

Start projektu „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link” i rozpoczęcie konkretnych działań związanych już z jego realizacją zapowiedziany został na czwartek, 24 stycznia. Wtedy w hotelu Hotel Continental du Sud w Ystad odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą zaangażowane w przedsięwzięcie podmioty, urzędnicy i przedstawiciele Unii Europejskiej.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Ystad Hamn


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060