W Ystad rozpoczęły się prace związane z rozbudową portu
ystad.se
09.05.2019

W Ystad rozpoczęły się prace związane z rozbudową portu

Przy udziale przedstawicieli polskich władz w Ystad rozpoczęła się budowa nowych nabrzeży. Inwestycje realizowane w szwedzkim porcie to dobra wiadomość dla przewoźników promowych. Nowa infrastruktura ma być przystosowana do potrzeb PŻB, który w przyszłości będzie cumował w Ystad swoim nowym promem.

 

W ramach rozpoczętych działań w Ystad powstaną m.in. dwa nabrzeża i falochron. Pogłębione zostaną też baseny portowe i pojawi się zaplecze pozwalające na bunkrowanie LNG. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

 

Całość prowadzona jest w ramach projektu „Połączenie morskie Świnoujście – Ystad: poprawa ładowności i bunkrowanie LNG”. Liderem inicjatywy, którego ogólnym założeniem jest poprawa przepustowości na trasie Ystad-Świnoujście, jest gmina Ystad. Wśród członków konsorcjum związanego z projektem są także: Port Ystad oraz firmy Polskie LNG, GAZ System i Polferries. Inwestycja to oczywiście szansa na dalszy rozwój ważnego korytarza transportowego pomiędzy Polską a Skandynawią.

 

W inauguracji udział wzięli politycy i przedstawiciele biznesu. Obecni byli: reprezentująca lokalny samorząd Kristina Bendz, a także – z ramienia Polski - Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski, który podkreślił znaczenie inwestycji dla wzmocnienia współpracy transbałtyckiej oraz rozwoju transportu pomiędzy Polską a Szwecją, którego istotnym składnikiem jest port w Ystad.

 

Uczestnictwo przedstawiciela polskich władz nie może dziwić, bo początek budowy w Ystad to także ważna chwila dla polskiego transportu i polskich przewoźników – Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Zwłaszcza że drugi z tych graczy planuje w ramach inwestycji w projekt „połączenie morskie Świnoujście – Ystad: poprawa ładowności i bunkrowanie LNG” wprowadzić w niedalekiej przyszłości nowoczesny prom LNG.

 

Inwestycja związana z rozbudową portu Ystad otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wartość całego projektu, związanego z modernizacją infrastruktury, wyniesie ok. 1,35 miliarda koron szwedzkich. Unijne dofinansowanie wyniesie 350 milionów SEK.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Ystad Hamn, swinoujskie.info, Gospodarka Morska


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060