Norled
Norled LMG Marin
29.05.2019

Norled zamówił pierwszy na świecie prom samochodowy na wodór

Jeszcze niedawno podobne rozwiązania funkcjonowały jedynie w fazie koncepcyjnej, a już niedługo staną się faktem. Słynąca z ekologicznych innowacji firma Norled zamówiła właśnie dwa nowoczesne promy – jeden z nich będzie zasilany wodorem.

 

Norweski armator stanie się oficjalnie pierwszym na świecie właścicielem promu samochodowego zasilanego wodorem. To efekt podpisanej właśnie umowy pomiędzy Norled a zakładami Westcon Shipyard w Ølen. Stocznia zbuduje dla przewoźnika dwa promy. Jeden z nich będzie pod względem zastosowanych rozwiązań podobny do eksploatowanego już promu Apmere, który kilka lat temu został ochrzczony mianem pierwszego na świecie w pełni elektrycznego promu. Drugi z nich napędzany będzie właśnie wodorem.

 

„Wierzymy, że ta konstrukcja będzie stanowiła olbrzymi wkład w rozwój norweskiego sektora morskiego, stawiając go na czele sektora promów zasilanych wodorem” - powiedział Sigvald Breivik z Norled.

 

Każdy z dwóch, zakontraktowanych właśnie nowych promów będzie mógł zabrać na pokład 299 pasażerów oraz 80 pojazdów osobowych. Jak wyjaśnił armator, egzemplarz, który będzie zasilany wodorem, będzie lepiej dostosowany do obsługi wydłużonych dystansów, a także do kursowania ze zwiększoną prędkością.

 

Wiadomo już, na jakiej trasie będzie można podziwiać oba ekologiczne statki. Każdy z nich będzie kursował na trasie Hjelmeland–Skipavik–Nesvik. Będą one gotowe już wiosną 2021 r.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Norled, Westcon Shipyard


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060