Balearia
Balearia
05.07.2019

Rozpoczęła się budowa nowoczesnego i ekologicznego promu dla firmy Balearia

W Hiszpanii rozpoczyna się budowa nowego promu dla firmy Balearia. Będzie to szybki katamaran, który będzie służył do przewozu pasażerów i ładunków.

 

Balearia stale modernizuje swoją flotę, m.in. poprzez pozyskiwanie statków z rynku wtórnego, odnawianie starszych jednostek, ale też budowanie supernowoczesnych, ekologicznych promów. W stoczni Armon de Gijón położono właśnie stępkę pod budowę innowacyjnego katamaranu, który będzie służył hiszpańskiemu operatorowi.

 

Realizowany projekt jest rewolucyjny. Balearia oraz przedstawiciele stoczni, w której powstanie jednostka, chwalą się, że będzie to pierwszy na świecie szybki katamaran, dedykowany przewozowi pasażerów, pojazdów oraz ładunków, który zasilany będzie paliwem LNG.

 

Statek powstanie przy ścisłej współpracy zakładów Armon; doświadczonej w budowie takich jednostek firmy Incat, która przygotowała projekt; a także fińskiego koncernu Wärstilä oraz wielu innych podmiotów.

 

Katamaran będzie miał 123 metry długości, szerokość 28 metrów, a na pokład przyjmie 1200 pasażerów oraz 450 pojazdów osobowych. Cześć powierzchni będzie mogła być wykorzystywana do przewozu ładunków cargo.

 

Prom zostanie wyposażony w silniki dual-fuel, a to – jak zapowiada Balearia - oznacza, że będzie pionierski. Stanie się pierwszym na świecie promem dużych prędkości, korzystającym z paliwa LNG. Dzięki czterem jednostkom napędowym, dostarczonym przez Wärtsilä, będzie mógł poruszać się z prędkością 40 węzłów (prawie 75 kilometrów na godzinę), choć na co dzień, na regularnej trasie, będzie to maksymalnie 35 węzłów (ok. 65 km na godzinę).

 

Budowa nowego szybkiego statku dla grupy Balearia powinna zakończyć się już wiosną przyszłego roku. Znana jest też już jego nazwa. Będzie nosił imię Eleanor Roosevelt. Jest to jeden z wielu realizowanych przez firmę obecnie projektów. Warto wspomnieć też o budowie dwóch inteligentnych promów, które niedawno zostały zbudowane na zamówienie hiszpańskiego operatora za sumę 200 milionów euro (Hypatia de Alejandría oraz Marie Curie, która wkrótce wejdzie na trasę), a także o programie modernizacji floty, w ramach którego sześć promów należących do przewoźnika przechodzi konwersję na zasilanie paliwem LNG – wartość tego projektu to 72 miliony euro.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Balearia


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060