Viking Line
Viking Line
14.02.2022

Przegląd promowy 7/2022, a w nim m.in. kolejne nowe promy już w Europie

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych statkach, które w najbliższych tygodniach zadebiutują na europejskich trasach promowych.

 

Viking Glory już w domu

Po trwającej pięć tygodni podróży nowy prom linii Viking Line zameldował się w Finlandii. Statek Viking Glory zacumował w porcie Turku, gdzie z tej okazji zaplanowano specjalną galę. Świętowali zarówno przedstawiciele Viking Line, jak i miasta. Ze uwagi na sytuację pandemiczną, znacząca część uroczystości została przeniesiona do sieci. W najbliższych dniach na statku będą prowadzone ostatnie prace. Viking Glory na trasie zadebiutuje 1 marca. Pojawi się wówczas na linii Turku-Wyspy Alandzkie-Sztokholm. To będzie się wiązało z przetasowaniami we flocie armatora. Obsługujący obecnie tę trasę statek Amorella rozpocznie obsługę rejsów z/do Helsinek. Viking Glory ma 218 m długości. Na pokład przyjmie 2800 pasażerów. Dysponuje też pasem ładunkowym o długości 1500 metrów.

 

Salamanca przywitana we Francji

Nieco później na trasie pojawi się zaś najnowszy nabytek Brittany Ferries. Chodzi o zasilany paliwem LNG prom Salamanca. W ubiegły weekend odbyła się uroczystość powitania tego statku we francuskim porcie Roscoff. W celebrze udział wziął m.in. francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Yves Le Drian. Jak przypomniał armator, ro-pax będzie pływał pod flagą francuską. Będzie też najnowocześniejszym i najbardziej ekologicznym statkiem we flocie Brittany Ferries. Salamanca ma 215 metrów długości i przyjmie na pokład 1000 pasażerów. Dysponuje pasem ładunkowym o długości ok. 3 tysięcy metrów. Pasażerowie oraz klienci frachtowi będą mogli sprawdzić udogodnienia oferowane przez statek już 27 marca. Właśnie wtedy Salamanca rozpocznie regularne rejsy na trasie Portsmouth-Bilbao/Cherbourg. Jej debiut to kolejny etap modernizacji floty przez bretońskiego operatora. W ub. r. do Brittany Ferries dołączył prom Galicia. W przyszłym roku armator przywita statek Santona.

 

Prom Isabelle wraca na dawną trasę. Ale wcześniej remont

Należący do grupy Tallink prom Isabelle trafił właśnie do suchego doku w fińskich zakładach w Naantali. Tam przechodzić będzie planowy przegląd i poddany zostanie pracom konserwacyjnym. Potrwają one do 25 lutego. Po ich zakończeniu statek, po długiej przerwie, zawita w Rydze. Już w kwietniu rozpocznie on regularne kursy na trasie Ryga-Sztokholm. Będzie to powrót na dawną trasę po długiej, dwuletniej nieobecności spowodowanej przez pandemiczne zawirowania. Grupa Tallink planuje przywrócenie trasy łączącej stolice Szwecji oraz Łotwy już 6 kwietnia br. wraz z inauguracją wysokiego sezonu wiosenno-letniego. Przypomnijmy, ze estoński armator zawiesił ten serwis 16 marca 2020 r.

 

DFDS przywróci połączenie pomiędzy Francją a Anglią

Serwis Calais-Sheerness zostanie wznowiony. Taka zapowiedź pojawiła się krótko po tym, gdy serwis został... zawieszony. Oferowane przez DFDS połączenie zadebiutowało zaledwie latem ub. r., ale od 15 stycznia br. zniknęło z oferty. "Z radością ogłaszamy, że nasze połączenie pomiędzy Calais a Sheerness zostanie przywrócone" – poinformowało w specjalnym komunikacie DFDS. Duński armator nie podał na razie dokładnej daty reaktywacji usługi. Ma zostać ona ujawniona wkrótce.

 

CLdN z nowym serwisem intermodalnym

Popularny operator z Luksemburga wzmacnia swoją działalność na rynku przewozów intermodalnych. 14 lutego firma ruszyła z własnym połączeniem kolejowym pomiędzy Rotterdamem a włoskim Montirone. Początkowo będzie ono oferowane trzy razy w tygodniu. Do tej pory przewoźnik współpracował na tym polu z innymi podmiotami. Teraz – jak poinformowały władze firmy – stawia kolejny krok, który stanowi ważny element w strategii firmy, która chce oferować zrównoważoną usługę i przyczyniać się do dalszej redukcji poziomu emisji związków węgla. CLdN posiada już w swojej ofercie bogatą siatkę połączeń cargo z Rotterdamu na północ Europy (m.in. Goteborg, Hanko, Esbjerg, Cork, Glasgow), a w połączeniu z rozwojem siatki połączeń kolejowych chce stać się ważnym graczem na rynku intermodalnym.

 

DFDS inwestuje w ekologiczny tabor

Firma Volvo dostarczy nowe pojazdy ciężarowe europejskiemu operatorowi promowemu i logistycznemu – duńskiemu DFDS. Kontrakt obejmuje dostawę aż 100 elektrycznych ciągników siodłowych. Przedstawiciele koncernu motoryzacyjnego zdradzili, że jest to największe w historii firmy komercyjne zamówienie na tego typu ekologiczne pojazdy i prawdopodobnie jedno z największych na świecie. Dostawy rozpoczną się pod koniec 2022 r. i realizowane będą przez cały 2023 r. Zamówienie pomoże DFDS w dalszym ograniczeniu emisji CO2. Firma chce, by do 2030 r. była ona o 45 proc. mniejsza. DFDS to ważny partner serwisu PromySKAT, będącego częścią grupy SKAT. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ

 

 

 

PromySKAT

 

 

Źródła: Viking Line, DFDS, Tallink, Brittany Ferries, CLdN


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060