Wallenius Wilhelmsen
Wallenius Wilhelmsen
04.07.2022

Przegląd promowy 27/2022, a w nim m.in.: o ambitnym projekcie statku napędzanego wiatrem

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o projekcie budowy pierwszego na świecie statku ro-ro, który będzie zasilany głównie energią wiatrową.

 

Nowy statek ro-ro we flocie Wallenius SOL

Do floty Wallenius SOL dołączył kolejny nowy statek. To zbudowany w Chinach Baltic Enabler. Zbudowano go w zakładach CIMC Raffles w Yantai i jest siostrzaną jednostką dostarczonego niedawno ro-ro Botnia Enabler. Nowy nabytek ma 242 m długości i 35 m szerokości. „Wejście do floty tych dwóch statków to wspaniałe uczucie. To był bardzo długi proces. Przede wszystkim ze względu na pandemię oraz zmiany, które przyniosła. Mimo tego wszystkiego, zespół CIMC Raffles wykonał świetną robotę” - powiedział Ragnar Johansson z Wallenius SOL. Baltic Enabler będzie kursował na trasie Zeebrugge-Antwerpia-Kokkola-Skelleftea-Oulu-Kemi-Travemünde.

 

Bezpłatna komunikacja promowa w Norwegii

Norwegia wprowadziła bezpłatną komunikację promową na wybranych trasach. Będą to linie, za obsługę których odpowiedzialny jest Norweski Krajowy Zarząd Dróg i Autostrad. Administrator poinformował, że na trasie Bodø-Værøy–Røst–Moskenes nieodpłatna będzie podróż na odcinku Værøy–Røst. Z kolei na linii Hjelmeland–Nesvik–Skipavik bezpłatne przeprawy będą oferowane na odcinku z/do Skipavik. Możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji promowej obowiązuje od 1 lipca. Podróż będzie rejestrowana jak zawsze, ale w wymienionych fragmentach nie będzie się to wiązało z obciążeniem.

 

Grimaldi Group odbiera kolejnego olbrzyma

W ubiegłym tygodniu grupa Grimaldi oficjalnie odebrała kolejny nowoczesny statek ze stoczni Jinling. To olbrzymia Eco Mediterranea, która ma 238 metrów długości oraz 34 metry szerokości. Dysponuje też linią ładunkową o długości 7800 metrów. Wyposażona jest w rozwiązania, które mają sprawić, że jej funkcjonowanie będzie miało ograniczony wpływ na środowisko (zainstalowane baterie, kolektory słoneczne, elektroniczne sterowanie silnikami, systemy oczyszczania spalin). Jest to już dziesiąty z serii dwunastu zamówionych przez grupę Grimaldi statków typu Grimaldi Green 5th Generation (GG5G).

 

Rewolucyjny projekt. Ten ro-ro będzie napędzany wiatrem

Trwają prace nad projektem pierwszego na świecie statku ro-ro, który będzie napędzany głównie energią wiatrową. 21 czerwca 2022 r. podpisana została stosowna umowa pomiędzy biurem projektowym Knud E. Hansen a grupą Wallenius Marine. Statek o roboczej nazwie Orcelle Wind, dzięki sile wiatru, rozwinie prędkość 12 węzłów (22 km/h), ale opcjonalnie będzie mógł korzystać z napędu pomocniczego, który pozwoli na osiągnięcie wyższych osiągów. Szacuje się, że dzięki zastosowanym na statku rozwiązaniom, uda się ograniczyć poziom emisji o 90 proc.

 

Już wkrótce ruszy rozbudowa portu na Bornholmie

Najwcześniej na przyszły rok zapowiedziany został start dużej inwestycji na wyspie Bornholm. Zgodnie z planami, znacznie powiększony zostanie obszar portu Rønne. Jego powierzchnia ma się wzbogacić o 10 hektarów. Nowa infrastruktura ma być w dużej mierze wykorzystywana do realizacji projektów offshore, m.in. do rozwoju ferm wiatrowych. Już dziś władze portu przygotowują się do tej kluczowej dla rozwoju portu Rønne inwestycji. Wiadomo, że jej realizacja może się wiązać z wieloma utrudnieniami. Nie można wykluczyć, że będzie koniecznie przeniesienie niektórych działalności do innych rejonów portu, a niektóre z nich będą musiały zostać czasowo wygaszone. Przypomnijmy, że Rønne jest istotnym ogniwem komunikacji promowej. W najbliższym czasie prowadzone będą rozmowy z partnerami biznesowymi, których dotknąć mogą nadchodzące zmiany. Prace związane z przebudową portu powinny się zakończyć do 2025 r.

 

Wodór przyszłością branży motoryzacyjnej?

Czy w momencie końca ery pojazdów spalinowych będziemy skazani pojazdy elektryczne? Nic z tych rzeczy. Cały czas trwają poszukiwania efektywnych i ekologicznych rozwiązań, które będą mogły zastąpić konwencjonalne paliwo. Wielu specjalistów patrzy dziś z nadzieją na wodór. Już od ubiegłego roku trwają testy ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 Truck, która cały czas jest rozwijana, a w docelowym kształcie miałaby z powodzeniem konkurować z ciężarówkami Diesla. Niedawno, w jednym z kolejnych modeli testowych, napełniono dwa 40-kilogramowe zbiorniki ciekłym wodorem (LH2). W Wörth am Rhein, gdzie trwają próby z udziałem ciężarówek zasilanych wodorem, uruchomiono też stację pozwalającą na tankowanie pojazdów tym rodzajem paliwa. Ciekły wodór schłodzony jest do temperatury -253 st. C. Testowane właśnie pojazdy mają docelowo osiągnąć zasięg 1000 km, a ich seryjna produkcja miałaby się rozpocząć w ciągu najbliższych lat. Przy okazji warto wspomnieć, że niedawno we Włoszech uruchomiono pierwszą, zlokalizowaną w obszarze miejskim stację, pozwalającą na tankowanie wodoru. Znajduje się ona w Mestre w Wenecji. Więcej informacji z branży transportowej znajdziesz TUTAJ.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródła: Wallenius Sol, Knud E. Hansen, Rønne Havn, SKAT Transport


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060