Fjord Line
Fjord Line Austal
20.03.2018

Rozpoczęła się budowa nowego promu dla Fjord Line

W należących do Austal zakładach mieszczących się w Balamban na Filipinach rozpoczęły się prace nad nowym katamaranem dla firmy Fjord Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa jednostka będzie gotowa w 2020 r. Statek będzie obsługiwał kluczową dla Fjord Line trasę Kristiansand-Hirtshals.

 

Proces budowy nowej jednostki, która za dwa lata dołączy do floty Fjord Line, zaczął się tradycyjnie od uroczystości cięcia blach. W tym wypadku mowa o blachach aluminiowych. Właśnie z tego materiału wykonany zostanie statek, co w połączeniu z innowacyjnym podejściem do projektu kadłuba (za projekt odpowiedzialni są eksperci z Austal Australia) ma przynieść konkretne korzyści. Jedną z nich będzie niższe będzie dużo niższe zużycie paliwa.

 

„Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc budować ten nowy, ewolucyjny statek dla Fjord Line – jednego z czołowych na świecie komercyjnych operatorów promowych” - powiedział David Singleton ze stoczni Austal w oficjalnym komentarzu, gdy okazało się, że właśnie tej firmie powierzono zbudowanie nowoczesnej jednostki.

 

Nowy katamaran dla Fjord Line będzie miał 109 metrów długości, a na pokład będzie mógł zabrać 1200 pasażerów oraz 404 pojazdów osobowych, które będą przewożone na dwóch pokładach. Dodatkowo będzie dysponował linią ładunkową o długości 500 metrów. Statek będzie rozwijał prędkość 40 węzłów (74 km na godzinę). Duży nacisk położono na komfort pasażerów. Pomyślano również o rodzinach z dziećmi.

 

 

 

Zbudowany w całości z aluminium prom będzie ósmym co do wielkości dużym (powyżej 100 m) i szybkim promem zbudowanym przez zakłady należące do Austal. Budowa statku pochłonie sumę 73 milionów euro (308 milionów złotych).

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Fjord Line, Austal


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060