Na zdjęciu prom Lastovo, który zostanie w przyszłości zastąpiony przez nowoczesną jednostkę.
Na zdjęciu prom Lastovo, który zostanie w przyszłości zastąpiony przez nowoczesną jednostkę. Jadrolinija
28.03.2018

Jadrolinija przedstawia nowe założenia dotyczące budowy nowego promu

Firma Jadrolinija zdradziła informacje na temat nowej jednostki, która w niedalekiej przyszłości dołączy do jej floty. Nowoczesny statek będzie służył do obsługi połączeń z chorwackimi wyspami położonymi na Adriatyku. Armator zdecydował się na „odchudzenie” wcześniej przygotowanego konceptu.

 

Realizowana od jakiegoś czasu przez firmę Jadrolinija strategia musi robić wrażenie. Chorwacki armator coraz śmielej sobie poczyna, gdy chodzi o modernizację floty. Właśnie ujawnił szczegóły dotyczące specyfikacji nowego promu, który w najbliższych latach dołączy do jego zasobów.

 

Nowy statek będzie miał 102 metry długości oraz 18 metrów szerokości. Będzie mógł przyjąć na pokład 900 pasażerów oraz 200 pojazdów osobowych. Zgodnie planem, będzie rozwijał prędkość 18 węzłów (33 km na godzinę). Pasażerowie będą mieli do swojej dyspozycji klimatyzowaną strefę lounge, kawiarnię, restaurację, dwa bary oraz przestronny pokład słoneczny. Prom będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Statek ma być przygotowany do żeglugi w złych warunkach.

 

Wartość tej inwestycji szacowana jest na ok. 25 milionów euro (ok. 105 milionów złotych). Co ciekawe, jest to kwota o ok. połowę mniejsza niż koszt prognozowany przez przedstawicieli poprzedniego zarządu. Stało się to możliwe dzięki „odchudzeniu” poprzedniego projektu, którzy przygotowany został przez gdańskie biuro Remontowa Marine Design & Consulting. Zgodnie z wcześniejszą wizją, długość statku miała wynosić 120 metrów długości, a jednostka miała zabierać na pokład 1500 pasażerów i 220 pojazdów osobowych. Nowy zarząd firmy Jadrolinija uznał, że realizacja tamtego konceptu byłaby nieuzasadnionym wydatkiem.

 

Zgodnie z planami, nowa jednostka, którą zamierza zamówić Jadrolinija, będzie pływać przede wszystkim pomiędzy Splitem a oddalonymi od wybrzeża Chorwacji wyspami Vis i Lastovo. Docierać będzie również na sąsiadujące z nimi wyspy Hvar i Korcula.

 

 

Na razie gotowy jest koncept oraz główne założenia dotyczące kształtu nowego promu. Teraz czas na przygotowanie właściwego projektu. Prace nad nim mają się zacząć już wkrótce. Prom ma być gotowy w ciągu trzech lat.

 

Po zakończeniu budowy prom zastąpi wysłużoną już jednostkę Lastovo, która została zbudowana w 1970 r.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Jadrolinija


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060