Rauma Marine Constructions
Rauma Marine Constructions
16.01.2019

Nowoczesny i ekologiczny prom dla Wasaline. Podpisano list intencyjny

Początek budowy nowego promu dla Wasaline zbliżą się wielkimi krokami. Kilka lat po pojawieniu się pierwszych informacji o budowie nowego statku, przedstawiciele Kvarken Link – operatora, który pod marką Wasaline obsługuje połączenie promowe przez Zatokę Botnicką – podpisali list intencyjny ze stocznią Rauma Marine Constructions (RMC).

 

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, kontrakt na budowę nowego statku ma zostać podpisany w ciągu najbliższych miesięcy, a budowa ma się rozpocząć niezwłocznie po dokonaniu wszystkich formalności. Oznacza to, że prace nad konstrukcją dla fińskiego armatora ruszą w fińskiej stoczni jeszcze zanim rozpocznie się w tychże zakładach budowa nowej jednostki dla grupy Tallink.

 

Jak ujawniono, nowy statek dla Wasaline będzie jednostką ekologiczną, zasilaną napędem dual-fuel (paliwo LNG i diesel) i wspomaganą akumulatorami. Niewykluczone, że do napędzania promu wykorzystany będzie również biogaz.

 

Prace projektowe związane z nowoczesnym statkiem dla Wasaline prowadzone były już w 2015 r. Nowy ro-pax, który będzie obsługiwał połączenie na trasie Vaasa-Umeå, będzie mógł przyjąć na pokład 800 pasażerów i będzie dysponował linią ładunkową o długości 1500 metrów. Jego dostawa miałaby nastąpić w kwietniu 2021 r. Zastąpi wówczas na wspomnianej linii zbudowany w 1981 r. statek Wasa Express. Wartość zamówienia wyniesie ok. 120 milionów euro.

 

Stocznia RMC, które wybuduje nowy prom dla fińskiego operatora, nie może narzekać na brak zleceń. W ostatnim czasie zbudowany został tam m.in. prom Megastar dla Tallink i Hammershus dla Bornholmslinjen. W związku z rosnącym portfelem zamówień firma zapowiedziała zwiększenie zatrudnienia.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Wasaline, Rauma Marine Construction


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060