Tallink Grupp
Tallink Grupp
05.02.2019

Ubytek liczby pasażerów, ale wzrost w zakresie przewozów cargo. Tallink opublikował wyniki za styczeń

Mniej pasażerów, ale wzrosty w zakresie przewozów frachtowych – tak mniej więcej prezentują się styczniowe statystyki ruchu, opublikowane właśnie przez grupę Tallink.

 

Początek roku nie był łatwy dla popularnego estońskiego operatora. Pierwszy miesiąc nowego, 2019 r. przyniósł spadek liczby pasażerów o 7,3 procent – z 592 380 do 549 278. Straciły wszystkie trasy, ale najdotkliwszy odpływ pasażerów dotyczy połączenia pomiędzy Estonią a Szwecją, gdzie liczba ta skurczyła się aż o 36,9 procent (z 71 959 przed rokiem do 45 388).

 

Jak wyjaśnił przewoźnik, ubytek ten w dużej mierze związany jest z prowadzonymi w tym okresie pracami konserwacyjnymi oraz zaplanowanymi przeglądami. Obsługujący trasę pomiędzy Estonią a Szwecją prom Baltic Queen, ze względu na prowadzone prace, był wyłączony z eksploatacji aż przez 26 dni. Z tego samego powodu przewoźnik nie mógł korzystać przez dwa tygodnie z promu Star, który obsługuje linie pomiędzy Estonią a Finlandią, na której ubyło 0,6 procent pasażerów. Także promy Silja Symphony oraz Galaxy, który kursują między Finlandią a Szwecją, były przez jakiś czas wyłączone z eksploatacji – odpowiednio przez 14 i 12 dni.

 

O 3,6 procent – do 71 236 - zmalała w styczniu br. liczba przewiezionych pojazdów osobowych.

 

W tym samym czasie grupa Tallink odnotowała jednak wzrost, gdy chodzi o przewozy frachtowe. Wolumen wzrósł o 4,9 procent – z 30 015 jednostek cargo przed rokiem do 31 475. Ruch towarowy rósł na wszystkich trasach z wyjątkiem połączenia między Estonią a Szwecją. Na tej linii armator przez 6 dni nie mógł korzystać z jednostki towarowej Regal Star.

 

Grupa Tallink należy do czołowych przewoźników promowych w północnej części Morza Bałtyckiego. Firma dysponuje flotą 14 statków, które obsługują regularne połączenia pomiędzy Estonią, Łotwą, Szwecją oraz Finlandią. Firma stale rozwija swoją flotę, a niedawno podjęła decyzję o zamówieniu kolejnej supernowoczesnej jednostki, której budowa rozpocznie się wkrótce. Będzie to już kolejny nowoczesny i ekologiczny prom we flocie Tallink od czasu wprowadzenia na trasę statku Megastar w styczniu 2017 r.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Tallink


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060