Tallink
Tallink AS Tallink Grupp/ Marko Stampehl
27.01.2019

Kolejne promy grupy Tallink po modernizacji, a w kolejce czekają następne

Kilka należących do grupy Tallink promów przeszło w ostatnim czasie spore modernizacje. Na swoje trasy po wizytach w stoczni powróciły już Silja Symphony oraz Star. Wcześniej podobnym zmianom poddany został prom Silja Serenade, a na remonty czekają już kolejne.

 

Statek Silja Symphony powrócił na trasę Helsinki-Sztokholm po dwutygodniowej wizycie w zakładach Turku Repair Yard w Naantali. W trakcie pobytu w fińskiej stoczni znaczna część przestrzeni znajdujących się na promie przeszła renowacje. Niektóre z pomieszczeń całkowicie zaś odmieniły swoje oblicze.

 

Największe zmiany, jakie zaszły na popularnej jednostce, dotyczyły klubu nocnego Atlantis Palace (po remoncie otrzymał on nazwę Starlight) oraz restauracji Bon Vivant i El Capitan (po remoncie zamieniła się w Grill House). Armator poinformował, że wymieniono aż 4500 m2 dywanów (nowe pokrycie zyskały podłogi we wszystkich kabinach i w przestrzeniach ogólnodostępnych). Na statku przeprowadzone zostały też prace konserwacyjne. Jednostkę przygotowano też do zasilania statku z lądu, dzięki czemu w trakcie postoju w porcie nie będzie musiała ona korzystać z silnika pomocniczego.

 

Silja Symphony wróciła na regularną trasę 21 stycznia, a dzień później do obsługi serwisu Tallinn-Helsinki powrócił statek Star, na którym prace konserwacyjne i modernizacyjne realizowane były od 7 stycznia. Tutaj metamorfoza spotkała kawiarnie Snack Time i Starbucks. Odmienił się też wygląd lokalu Sea Pub. Powiększono i odświeżono też strefę zabaw dla dzieci oraz strefę zakupów; odnowiono także toalety.

 

Oprócz zmian, jakim poddane zostały przestrzenie dla pasażerów, na statku Star pojawiły się innowacje pomocne w zwiększeniu efektywności energetycznej, a także ograniczeniu wpływu działalności operacyjnej na środowisko – zainstalowano m.in. opracowany przez firmę Wärtsilä patent EnergoProFin, który pomaga w ograniczeniu zużycia paliwa oraz redukcji hałasu.

 

Wcześniej, w listopadzie 2018 r. szereg prac przeprowadzono także na statku Silja Serenade, gdzie także odmieniono wygląd barów i restauracji oraz odświeżono korytarze i schody. Jak wyjaśnił armator, dzięki wprowadzeniu zmian, przeznaczenie oraz atmosfera poszczególnych pomieszczeń będą mogły być kreowane na bieżąco – głównie za pomocą kolorów i światła. W ten sposób np. klub nocny w porze dziennej może służyć do organizacji rozmaitych wydarzeń.

 

Grupa Tallink realizuje obecnie duży program modernizacji swoich promów. Prace o różnym zakresie intensywności prowadzone są w tej chwili na statkach Baltic Queen, który obsługuje połączenie Tallinn-Sztokholm oraz Galaxy, który obsługuje trasę Turku-Sztokholm. Oba promy przechodzą remont w stoczni Remontowa w Gdańsku. Wiosną renowacje realizowane będą na jednostkach: Victoria I, która kursuje na co dzień na linii Tallinn-Sztokholm oraz Isabelle, która obsługuje trasę Ryga-Sztokholm.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat firma Tallink przeznaczyła na program renowacji swojej floty sumę blisko 80 milionów euro.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Tallink Grupp


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060