Port of Tallinn
Port of Tallinn
05.03.2019

Tallinn planuje budowę nowej linii tramwajowej pomiędzy portem i terminalem kolejowym

W stolicy Estonii w ciągu najbliższych lat powstać ma nowa linia tramwajowa, która połączy port w Tallinnie z planowanym terminalem, który zostanie zbudowany w mieście w ciągu linii kolejowej Rail Baltica.

 

Rail Baltic Estonia, czyli spółka odpowiedzialna za realizację inwestycji Rail Baltica na terenie Estonii, zamierza ubiegać się o unijne dofinansowanie dla projektu, który jeszcze lepiej skomunikuje port w Tallinnie. Według założeń, nowe połączenie tramwajowe mogłoby być gotowe już w 2024 r.

 

Linia tramwajowa miałaby biec od autostrady Tallinn-Tartu aż do ulicy Mere przez ulice Rävala, Laikmaa i Ahtri. Połączenie to miałoby powstać w ramach planowanego połączenia pomiędzy Starym Portem, będącym częścią kompleksu Portu w Tallinnie a planowanym terminalem Ülemiste, który powstanie w ramach linii kolejowej Rail Baltica.

 

Francuska firma konsultingowa Egis Rail zaproponowała łącznie trzy warianty połączenia pomiędzy portem w Tallinnie a terminalem Ülemiste. Opcja budowy linii tramwajowej to jeden z nich, a pozostałe dwa zakładają budowę połączenia kolejowego pod tunelem podziemnym bądź budowę linii tramwajowej, przebiegającej częściowo pod ziemią. Pierwszy wariant wskazywany jest jako najlepsza opcja, bo wykorzystuje atut w postaci istniejącej już infrastruktury tramwajowej.

 

„Linia tramwajowa, która w istocie będzie wiodła w stronę autostrady Tallinn-Tartu, jest częścią istniejącej już linii tramwajowej” - powiedział wiceburmistrz Tallinna, Andriej Novikov . „Powstanie coś w rodzaju pierścienia, którego całkowita długość wyniesie 2,2 km”.

 

Stary Port w Tallinnie jest największym pasażerskim portem nad Bałtykiem. To tutaj obsługiwane są promy Tallink, Eckerö Line oraz Viking Line.

 

Rail Baltica to jedno z kluczowych elementów transeuropejskiego korytarza transportowego. W ramach tej inwestycji funkcjonować będzie linia kolejowa łącząca Berlin, Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn oraz Helsinki.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: err.ee


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060