Irish Ferries
Irish Ferries Irish Continental Group
07.03.2019

Wyniki ICG za 2018 r. dalekie od zadowalających. Ten rok ma być zdecydowanie lepszy

Irish Continental Group (ICG) opublikowała dane finansowe za 2018 r. Właściciel Irish Ferries odnotował wyniki słabsze niż rok wcześniej, nie ukrywając przy tym, że jest to spowodowane m.in. przez opóźnienia w dostawie nowego promu.

 

Przychody ICG spadły w 2018 r. o 1,5 procent i wyniosły 330,2 miliona euro (335,1 miliona euro rok wcześniej). O 15,6 procent – z 89 do 68,4 miliona euro – spadł wskaźnik EBITDA. Zysk operacyjny zmniejszył się zaś 89 do 60 miliona euro (spadek o 32,6 procent).

 

Nie bez wpływu na wynik firmy pozostała znacząca podwyżka cen paliwa. W ciągu roku jego koszt wzrósł o 19,2 procent i wyniósł 48,2 miliona euro. Z drugiej strony o 8,9 procent – do 1,502 miliona spadła też liczba przewiezionych przez Irish Ferries pasażerów. Liczba pojazdów osobowych zmalała o 7,4 procent.

 

Jako kluczowe czynniki, które miały wpływ na wynik finansowy, ICG wymieniło problemy techniczne z promem Ulysses, które ujawniły się w szczycie sezonu, a także znaczące opóźnienia w dostawie nowoczesnego promu W.B. Yeats, który miał być miał być hitem ubiegłorocznego lata, ale ostatecznie wszedł do eksploatacji dopiero w styczniu br.

 

„Zakłócenia w rozkładzie, na które wpływ miały problemy techniczne z naszym promem Ulysses oraz spóźniona dostawa promu W.B Yeats dały razem efekt w postaci niższego zysku w stosunku do roku wcześniejszego” - powiedział John B McGuckian, szef ICG, który dodał, że miniony rok był poważnym wyzwaniem operacyjnym dla całej firmy.

 

Nowy prom, nowe nadzieje

 

Przedstawiciele Irish Continental Group wierzą, że bieżący rok będzie już znacznie lepszy, m.in. za sprawą wspomnianego promu W.B Yeats. Jednocześnie armator przypomniał, że już w najbliższych dniach najnowsza jednostka, która znajduje się we flocie Irish Ferries, rozpocznie obsługę linii Dublin-Cherbourg (na razie statek pływał tylko na linii Dublin-Holyhead).

 

W.B Yeats będzie pływał na trasie pomiędzy Irlandią a Francją cztery razy w tygodniu. Pierwszy kurs na tej trasie zostanie obsłużony przez supernowoczesny prom już 14 marca.

 

„Choć ten spektakularny statek obsługuje już trasę na Morzu Irlandzkim, jesteśmy bardzo podekscytowani, że zacznie teraz obsługiwać przeprawę pomiędzy Dublinem i Cherbourgiem, co wzmocni naszą łączność turystyczną oraz handlową z Francją, która jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych” - powiedział Andrew Sheen z Irish Ferries.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Irish Continental Group


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060