CLdN
CLdN
29.01.2019

CLdN anulowało kontrakt na dostawę nowego statku

Firma CLdN zdecydowała się na anulowanie zamówienia na jeden z dwóch nowych promów, które zostały przez nią zamówione w marcu 2016 r. To może oznaczać jeszcze większe kłopoty dla borykającej się już trudnościami stoczni Uljanik.

 

Mająca siedzibę w Luksemburgu firma zamówiła w chorwackich zakładach dwa duże promy ro-ro w marcu 2016 r. Dostawa miała nastąpić do końca 2018 r. W poniedziałek władze notowanej na giełdzie papierów wartościowych stoczni poinformowały inwestorów, że kontrakt na pierwszy ze statków został jednostronnie anulowany przez armatora.

 

Jak przypomina chorwacka prasa, jest to kolejny w ostatnim czasie unieważniony kontrakt, który uderza w stocznię Uljanik. W ubiegłym roku, ze względu na kłopoty, z jakimi boryka się przedsiębiorstwo oraz niewywiązanie się z umów, na podobny krok zdecydowało się kilku innych kontrahentów.

 

Władze stoczni Uljanik poszukują obecnie rozwiązań, które pomogą wyjść zakładom z kryzysu. Prowadzone są też rozmowy z potencjalnymi, strategicznymi inwestorami.

 

Informacja o anulowaniu kontraktu przez luksemburskiego armatora spowodowała gwałtowny spadek wartości akcji notowanej na chorwackiej giełdzie spółki.

 

Zgodnie z kontraktem stocznia Uljalink miała zbudować dla CLdN dwa promy o długości 211 metrów i mające 32 metry szerokości. Każdy z nich miał dysponować linią ładunkową o długości 5500 metrów. W umowie sygnowanej przez Cobelfret RoRo SA (CLdN) znalazła się opcja zakładająca możliwość zwiększenia zamówienia o kolejne cztery statki.

 

To nie jedyne zamówienie na nowe jednostki, jakie podpisane zostało w ostatnich latach przez specjalizującego się w przewozach towarowych operatora. Firma podpisała też umowy z południowokoreańska stocznią Hyundai. Kolejne kontrakty na budowę nowych promów to część długoterminowej strategii operatora, który już w 2015 r. zdradził swoje plany związane z odnowieniem i rozbudową floty, co ma zwiększyć jego udziały w rynku.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Glas Istre


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060