Port Gdynia
Port Gdynia
28.02.2019

Nowy terminal promowy w Gdyni. Umowa podpisana

Nadszedł moment, na który wiele osób długo oczekiwało. Dziś podpisana została umowę na budowę nowego terminala promowego w Gdyni. Wszystko wskazuje na to, że po wielu latach przekładania terminu startu inwestycji w najbliższym czasie będziemy mogli obserwować już tylko dynamicznie postępujący proces budowy.

 

W trakcie dzisiejszej konferencji, podczas której uroczyście podpisano umowę, podkreślono wagę wydarzenia oraz znaczenie inwestycji, której postępy będzie można teraz obserwować niemal z dnia na dzień.

 

Umowa została sygnowana przez przedstawicieli Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz wykonawcy, firmy Doraco. Wartość podpisanej umowy to ostatecznie 235 milionów złotych.

 

Nowy terminal powstanie przy Nabrzeżu Polskim. Po zakończeniu prac będą mogły przy nim cumować jednostki o długości do 245 metrów (przy Nabrzeżu Helskim, gdzie promy cumują obecnie, ograniczenie to wynosi 175 metrów). Obiekt będzie doskonale skomunikowany z autostradą A1 i międzynarodowym systemem dróg i autostrad.

 

W uroczystości, w trakcie której sygnowany został kontrakt, udział wziął też m.in.: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, który nazwał tę inwestycję jedną z największych w najnowszej historii Gdyni.

 

„To jedna z kluczowych inwestycji dla rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Terminal pozwoli zwiększyć liczbę połączeń promowych, przede wszystkim w rejonie Bałtyku, a w szczególności między naszym krajem a Skandynawią - powiedział cytowany przez Radio Gdańsk minister Gróbarczyk, który wyraził nadzieję, że to dopiero wstęp do kolejnych wielkich realizacji, które w najbliższym czasie będą miały miejsce w Gdyni. Przedstawiciel rządu przewiduje, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się tu również budowa portu zewnętrznego.

 

Jak wyjaśniły już wcześniej władze portu, firmą, która będzie zainteresowana korzystaniem z możliwości, jakie zaoferuje nowa infrastruktura, będzie z pewnością Stena Line, która wciąż rozwija połączenia ze Szwecją. Ale władze portu liczą też na przyciągnięcie kolejnych graczy, którzy chcieliby przyczynić się do rozwoju siatki połączeń promowych z Gdyni.

 

Budowa nowego terminala promowego w Gdyni była zapowiadana od wielu lat. Termin rozpoczęcia inwestycji był wielokrotnie przekładany. Nie było to też pierwsze postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy.

 

Budowa nowego terminala powinna zakończyć się pod koniec 2021 r.

 

 

PromySkat

 

 

Źródło: Radio Gdańsk, Port Gdynia


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060