Fjord Line
Fjord Line wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0/ Fanny Schertzer
24.04.2019

Jeden z najszybszych promów świata zaczyna sezon

Należący do Fjord Line prom Fjord Cat rozpoczął już obsługę połączenia pomiędzy Hirtshals a Kristiansand, a to oznacza, że gorący dla wielu armatorów sezon letni zbliża się wielkimi krokami. W tym roku popularny katamaran będzie pływał na trasie pomiędzy portami w Danii oraz Norwegii przez wydłużony okres.

 

Popularne zwłaszcza wśród turystów szybkie połączenie promowe pomiędzy duńskim i norweskim portem wystartowało w tym roku 12 kwietnia. Tegoroczny serwis będzie realizowany szybkim promem Fjord Cat aż do 6 października.

 

Jednostka Fjord Cat to zbudowany w 1998 r. katamaran, który może przyjąć na pokład 676 pasażerów oraz 180 pojazdów. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to 48 węzłów (89 kilometrów na godzinę). Jest jednym z najszybszych promów pasażersko-samochodowych na świecie. W 1998 r. uhonorowano go Błękitną Wstęgą Atlantyku – nagrodą przyznawaną statkom, które w rekordowym czasie przemierzyły Atlantyk. Fjord Cat – wówczas jeszcze Cat-Link V – uczynił to w 2 dni 20 godzin i 9 minut. Szybki katamaran ma jeszcze trzy statki siostrzane, które pływają dla różnych operatorów (m.in. Molslinjen).

 

Dla słynnej jednostki Fjord Cat rozpoczęty właśnie sezon może być wyjątkowy, bo już w przyszłym roku Fjord Line znajdzie się w posiadaniu nowego, szybkiego katamaranu, który ma obsługiwać połączenie Hirtshals-Kristiansand. Budowany obecnie szybki prom będzie większy niż Fjord Cat - będzie miał 109 metrów długości, a na pokład będzie mógł zabrać 1200 pasażerów oraz 410 pojazdów osobowych. Dodatkowo będzie dysponował linią ładunkową o długości 500 metrów.

 

Ale póki co na trasie wciąż króluje Fjord Cat, który oferuje dziś najkrótsze przeprawy pomiędzy Danią a Norwegią. Podróż pomiędzy Kristiansand a Hirtshals zajmuje zaledwie 2 godziny 15 minut - to o 1 godzinę i 45 minut szybciej niż zwykłym promem. I to – wraz z pojawieniem się nowego katamaranu – nie ulegnie zmianie. Statek, który wkrótce dołączy do floty Fjord Line, będzie miał bowiem podobne osiągi.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Fjord Line, Port of Kristiansand 


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060