Stena Line
Stena Line
22.05.2019

Intrygująca nazwa nowego promu Stena Line

Stena Line podała nazwę kolejnego nowego promu serii E-Flexer. Tym razem przewoźnik zdecydował się na bardzo szybkie ogłoszenie imienia, bo zaledwie kilka tygodni temu położono stępkę pod jego budowę.

 

Firma Stena Line ogłosiła dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych, że kolejna, czwarta z kolei jednostka, która zostanie zbudowana w zakładach AVIC Weihai na zamówienie Stena RoRo, będzie nosić nazwę Stena Embla. Uroczystość położenia stępki pod konstrukcję o numerze stoczniowym W0266 odbyła się 18 kwietnia.

 

Stena Embla będzie czwartą jednostką ro-pax klasy E-Flexer, zbudowaną w chińskich zakładach na zamówienie szwedzkiego giganta i trzecią, która trafi do Stena Line. Pierwsze dwa promy tej serii będą nosić nazwy Stena Estrid i Stena Edda. Trzecia jednostka, którą od Stena RoRo wyczarteruje Brittany Ferries, będzie znana jako Galicia.

 

Ogłoszona dziś nazwa czwartego E-Flexera została wybrana przez pracowników Stena Line, którzy pracują przy obsłudze połączeń Stena Line na Morzu Irlandzkim. Embla, wg mitologii nordyckiej, jest pierwszą kobietą stworzoną przez bogów.

 

Jednostka Stena Embla, po zakończeniu budowy - co ma nastąpić na początku 2021 r. - będzie służyć właśnie na Morzu Irlandzkim. Zostanie wyznaczona do obsługi połączenia Belfast-Liverpool (Birkenhead). Będzie pływać na tej linii obok promu Stena Edda. Pierwszy z promów powstających w Chinach, czyli Stena Estrid, trafi na trasę Dublin-Holyhead.

 

Dostawa pierwszego promu E-Flexer powinna nastąpić na przełomie 2019/2020 r. Kolejne będą trafiać do odbiorców aż do 2023 r. Nowoczesne statki tej serii, na mocy umów czarterowych zawartych przez Stena RoRo, będą pływać aż dla trzech operatorów. Poza Stena Line oraz Brittany Ferries, także dla DFDS, dla którego od 2021 r. taki nowoczesny prom będzie wykonywał rejsy na trasie Dover-Calais, zastępując na niej jednostkę Calais Seaways.

 

Na tę chwilę stocznia AVIC ma zamówienia na łącznie dziewięć statków klasy Stena E-Flexer, które różnią się pomiędzy sobą w zależności od potrzeb końcowego odbiorcy i specyfiki tras, które będą obsługiwać. Dzięki zapisom w kontrakcie Stena RoRo może wykorzystać opcje, pozwalające jej na zamówienie maksymalnie dwunastu promów.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Stena Line


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060