Projekt nowego katamaranu będzie bazował na koncepcie funkcjonującego już we flocie duńskiego armatora statku Express 4.
Projekt nowego katamaranu będzie bazował na koncepcie funkcjonującego już we flocie duńskiego armatora statku Express 4. Austal
28.10.2019

Molslinjen zamawia nowy szybki prom. To będzie rekordzista w swojej kategorii

Przedstawiciele Molslinjen podpisali umowę na dostawę nowego promu. Nowoczesny katamaran zostanie zbudowany przez stocznię Austal. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych, będzie to największa tego typu jednostka na świecie.

 

Będzie miał 115 metrów długości, a na pokładzie będzie mógł pomieścić 1600 pasażerów oraz 450 pojazdów osobowych (w alternatywnym wariancie - 617 m linii ładunkowej dla pojazdów ciężarowych + 257 pojazdów osobowych). Napędzany będzie czterema 16-cylindrowymi silnikami Wärtsila typu dual-fuel. Mają one z niego uczynić najszybszy prom zbudowany kiedykolwiek przez zakłady Austal. Ale nie tylko pod tym względem będzie to statek-rekordzista. Bo dzięki swoim wymiarom Express 5 - jak obecnie jest nazywany - ma się też stać największym na świecie katamaranem.

 

Molslinjen, które podpisało już umowę na budowę tej jednostki, zamierza wprowadzić go na trasę Rønne-Ystad. Jego możliwości ładunkowe pozwolą zwiększyć na tej linii wydolność o ok. 14 procent. To ma pomóc w zażegnaniu problemów z dostępnością – szczególnie w szczycie sezonu.

 

 „Zawsze chcieliśmy na Bornholmie działać w najlepszy możliwy sposób. Opierając się na dotychczasowych pozytywnych doświadczeniach, Molslinjen realizuje teraz tę wielką inwestycję, by zagwarantować wyspie najlepsze możliwe operacje promowe” - powiedział Carsten Jensen z Molslinjen.

 

Zamówiony właśnie statek będzie już kolejną jednostką we flocie Molslinjen, zbudowaną przez australijskie zakłady Austal. Stocznia ta odpowiadała także m.in. za budowę najnowszego nabytku we flocie Molslinjen – statku Express 4, który został dostarczony w 2019 r. Wartość podpisanego właśnie kontraktu wynosi 83,65 miliona euro.

 

Zgodnie z planami, budowa promu ma się zakończyć w 2022 r.

 

 

PromySKAT

 

 

Źródło: Molslinjen


Twoje rezerwacje Twoje wyceny
Nr dyżurny 24/7
663 500 060